ARAŞTIRMA: Polonyalılar, çok fazla tuz tüketiyor!

İstatistiklere göre ortalama olarak Polonyalılar günde 9 ile 12 gram arası tuz tüketiyor. Bu da önerilen oranın yaklaşık iki katı oluyor.

Uzmanlar, Varşova’da basın konferansında bu konuya da değindi. Profesör Mirosław Jarosz, Varşova Gıda ve Beslenme Enstitüsü (Institute of Food and Nutrition in Warsaw) Başkanı, sağlıklı bir yaşam için yetişkin bir birey, günlük 5 gramdan az, gençler ve çocuklar ise 1,9 ve 3,7 gram aralığında tuz tüketmelidir açıklamasında bulundu.

Vücudumuza bir şekilde aldığımız tuzun %40-%80’lik oranı zaten tükettiğimiz gıdalarda bulunduğunu açıklayan uzmanlar, hizli tuzlar odak noktası olmalı ve gıdalara ayrıca tuz kullanılmamalı uyarısında bulunuyor. Yine uzmanlara göre, 4 Polonyalı’dan sadece 1’i, tükettiği ürünün içerisindeki yağ ve tuz oranına dikkat ediyor.

Ayrıca birçok firmanın, paketlerde tuz miktarını da belirtmediğine dikkat çeken uzmanlar, Polonya’daki bu tuz sevdasının biran önce bitmesi gerektiğini düşünüyor.

Son olarak, bu yılın Aralık ayı itibariyle, tüm gıda firmaları, tuz miktarını paketlerde yazmak zorunda olacak (kanunen).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir