İngiltere Vizesi (Polonya vatandaşı ile evliler için)

Merhabalar. Çok sorulan sorulardan birisini işleyeceğiz ve cevap vermeye çalışacağız. Eğer Polonya’da eş durumundan kalmaktaysanız ve oturum kartınız varsa, İngiltere’ye seyahat için vizeye ihtiyacımız var mı? Evet, maalesef var. İngiltere teorik olarak bir Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen, pratikte o şekilde davranmamakta. Kendine göre kurallar koymakta ve farklı farklı vize şekilleri uygulamakta. Ama durun, moralini hemen bozmayın.

Bu yazının konusu –şimdilik- eş durumundan oturum izni alan okuyucularımızı kapsıyor. Peki ne tür bir vize gerekiyor, ne türlü belgeler gerekiyor, kısaca bilgilendirmeye çalışacağım.

EEA Family Permit

İşte gereken vize bu şekilde adlandırılıyor. Kısaca konuyu açacak olursak, Avrupa Ekonomik Alanı Ülkeleri Aile İzni. Polonya bir EEA ülkesi olduğu için bu vize çeşidine başvurmamız gerekiyor. Peki ne tür avantajları var?

 • Bu vize türü için ücret istenmiyor.
 • Çok kısa sürede sonuçlandırılıyor ve 6 aylıklık vize veriliyor.
 • Bu 6 aylık süre, size İngiltere’de aynı zamanda çalışma izni de vermekte.
 • Çok fazla sayıda belge toplamanız gerekmiyor.

Peki neden bu tür avantajlarımız var? Çünkü eşimizin pasaportunun gücünü kullanıyoruz. Evet, Avrupa Birliği’ne üye bir ülkenin pasaportu günümüzde çok önem arzediyor.

Nasıl başvurulacak ve gerekli belgeler nelerdir?

Öncelikle bu vize çeşidine başvurabilmek için gerekli olan şart, seyahati eşinizle birlikte yapıyor olmak veya eşinizin başvuru sırasında İngiltere’de bulunuyor olması. Yani tek başınıza seyahat edemezsiniz bu vizeyi alsanız bile.

Vize ile alakalı resmi linki verelim, İngilizce diline hakimseniz ne tür bir vize olduğunu anlamaya çalışalım. https://www.gov.uk/family-permit/overview

Eğer yeterince göz attıysanız şimdi vereceğimiz linkten online şekilde başvuru ile başlıyoruz işlemlere. https://www.visa4uk.fco.gov.uk/home/welcome

İlk yapmamız gereken kendimize bir hesap oluşturmak ve kullandığımız maile gelen aktivasyon e-mailini kullanarak hesabı aktifleştirmek. Daha sonra siteye giriş yaparak –APPLY FOR MYSELF – seçeneğine tıklıyor ve online form doldurmayla işlemlere başlıyoruz.

Seçmemiz gereken vize çesidi – Family Member of an EEA National

Muhakkak doğru vize çeşidini seçmeniz gerekiyor. Aksi takdirde sizden işlem sonunda ücret isteyebilirler ve boşuna vakit harcamış olursunuz. Formu güzel bir şekilde doldurun ve sorulan sorulara dürüst bir şekilde cevap verin. Formu doldurduktan sonra sizden randevu oluşturmanız istenecek, tek seçenek VARŞOVA olacak tabiki. Uygun bir saat seçin. Eğer oluşturulan gün ve saatte başvuru merkezinde bulunmaz iseniz, yeniden randevu almak zorunda kalacaksınız ve bu da gereksiz vakit kaybı demek. Seyahat sürenizden en az 1 – 1.5 ay öncesinden işlemlere başlayıp randevu alın ki stres çekmeyin. Vizenin çıkma süresi 15 iş günü ile 21 iş günü arasında değişmekte.. Size bu sürenin sonunda bir email geliyor ve pasaportunuzu almanız gerektiği belirtiliyor. Ancak olumlu veya olumsuz bir cevap içermiyor bu email.

Polish - British alliance and friendshipRandevu gün ve saatini ayarladınız, şimdi hemen bu siteye gidip gerekli islemleri yapın. Ve kendinize bir hesap oluşturun. Prosedür kısmını dikkatlice okuyun. Randevu oluşturduktan sonra size verilen ve GWF ile başlayan numarayı bu sitede kullanacaksınız. Bu sitede gerekli işlemleri yapmazsanız, randevuya gittiğinizde sizi ret edebilirler. Yine bu sitede eğer pasaportunuzun size kurye yolu ile gönderilmesini istiyorsanız, ödeme kısmından 20 euro karşılığı kurye seçeneğini seçebilirsiniz.

https://uk.tlscontact.com/pl/WAW/page.php?pid=procedure

 Peki hangi belgeleri sunacağız?

 • Eşiniz ile evliliğinizi kanıtlayan Polonya makamlarından alınacak evlilik akdi ve bunun İngilizce’ye tercümesi
 • Doldurulup çıktısı alınan başvuru formu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Tamamen eşiniz tarafindan yazılan seyahatin amacını belirten, ayrıca içinde sunulan belgelerin de belirtildiği bir mektup (İngilizce yazılacak ve birlikte seyahat ediyorsanız bu durum mutlaka belirtilmeli)
 • Gidiş ve dönüş tarihlerinizi gösteren uçak bilet veya rezervasyonları
 • Oturum kartınızın önlü – arkalı fotokopisi
 • Çalışıyor iseniz son 3-4 aya ait maaş belgesi (ancak bu belgeler şart degil, cünkü başvurdugumuz vize ceşidi standart turistik vizesi değil. Nasıl eşinizden bu tür belgeler istenmiyor, sizin de vermeniz şart değil)

Eğer dikkatli bir şekilde işlemleri takip ederseniz vizeyi almamanız imkansız. Biraz meşagatli ama aynı zamanda da diğer vizelere nazaran avantajlı bir vize çeşidi.

Elimizden geldiğince bu vize çeşidini sizlere anlatmaya çalıştık. Elbette eksik olan veya anlaşılmayacak yerler vardır, zamanla çok daha iyi bir şekile getirmeye uğraşacağız.

Şimdilik bu kadar.

Tekrar, görüşmek üzere!

Sağlıcakla kalın.

EMRAH MUTKU

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

2 Comments on “İngiltere Vizesi (Polonya vatandaşı ile evliler için)”

 1. Merhaba size bir.soru soracaktim . Ben polonya ya eğitim vizesiyle geldim. Yaklaşık olarak 1 yıldır burdayım. Eğitim vizem bitmeden önce burda bir iş buldum.sunada bir fabrikada.calisiyorum aynı zamanda çalışmamla birlikte çalıştığım şirket adına oturuma basvurdum. Oturum ne.zaman belli olmayacağını bilmiyorum. Ingiltere yüksek lisans için iki üniversitede daveti aldim ve dil okulunda davetiye aldim. Acaba ben burda ingiltere vizesine başvurabilir miyim?
  Şimdiden tesekurler.

 2. Merhaba. Peki şuan geçerli oturum kartınız ya da vizeniz var mı, polonya’da? Polonya’da oturum izniniz olmadan vize almak biraz zor görünüyor. Çünkü ilk şart, Polonya’da oturum izninizin olması. Bu konuyla ilgili çok yakında bir video da çekeceğiz, YouTube kanalımız için. VEDEGO YOUTUBE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir