Homenjoy.pl: Polonya’da Geleneksel Türk El Sanatı

Konuk yazarımız Bora Telgeren, Homenjoy.pl ve Studio Ebru‘nun kurucularından biridir.

Öncelikle Homenjoy.pl olarak Polonyadan.com ailesine ilgi ve destekleri için teşekkür ederiz.

Evet, Homenjoy.pl aslında uzun zamandır var olan ve gerçekleşmeyi bekleyen bir projeydi lakin studioebru.pl (Studio Ebru ile ilgili bilgileri Polonyadan.com‘da bulabilirsiniz) bizim için öncelikli olandı. Bildiğiniz gibi sanatla bir yere gelmek ve bunu kendi çabasıyla gerçekleştirmek dünyanın her yerinde çok zor ve zahmetli bir süreç. Biz ebru sanatını Polonya’ya ve Polonyalılara tanıtmak amacıyla yola çıktık ve hiçbir resmi kurumun desteği olmadan bu amacımızda epey bir yol aldık.

Ne zaman ki Studio Ebru kendi kendine yeter oldu o zaman homenjoy.pl’in 2015 yılının sonunda startını verdik. Öncelikle Homenjoy’un Türk sanatlarını barındıran ve mümkün olduğunca el işçiliği taşıyan, internet üzerinden satış yapacak konseptini belirledik. Bu adımdan sonrası ise doğru üreticileri-sanatçıları bulmak ve ürün yelpazesini genişletmek oldu ki bu hala devam ettigimiz bir süreç. Bugun Homenjoy ürün yelpazesinde seramik ve çini’den dokumaya, cam işçiliğinden takıya ayrıca ülkemizde satışta olan turistik hediyelik eşyalara kadar müşterilerimizin talepleri doğrultusunda hala genişletmekte oldugumuz bir stoğumuz mevcut.

DSC_5605

Amacımız ise takipçilerimize kaliteli ürünleri uygun fiyatlara sunarken satış sonrası memnuniyeti yakalayabilmek ve aynı zamanda kendi geleneksel kültürümüzü tanıtabilmek. Tanıtım için sosyal medya vb. üzerinden çalısmalarımız sürse de bunu yüz yüze gerçekleştirmek daha önemli olduğundan, Polonya’daki konumuzla ilgili hemen her fuar ve organizasyona katılmaya özen göstermekteyiz. Bunu yaparken Studio Ebru ile calışmalarımızı paralel götürmeye dikkat edip tanıtım sahasında kültürümüze ait geleneksel el sanatlarımızı elimizden geldiğince toplu olarak Polonyalılara aktarmaya çalışmaktayız. Tabii ki tanıtımda bir diğer şansımız ise Homenjoy.pl kurulduğu sırada Polonya’da gösterime giren Türk dizilerinin başarısı oldu. Bu sayede Polonya’ da faaliyet gösteren konuyla ilgili birçok şirket ilerleme kaydetti bu faktörü de es gecmemek lazım. Yolumuzda şimdiye kadar zorlandığımız en önemli nokta ise diziler sonrası yükselen trendle beraber yabancı kaynaklı büyük şirketlerin bu pastadan pay alma çabasıydı. Ürünlerimizin büyük bölümünde Türkiye’deki üreticilerimizin bizimle calışmak isteyip anlaşmalarını bu yönde yapması ve desteklerini esirgememesi Homenjoy’u kurulurken yok olmaktan kurtaran kırılma noktası oldu.   

DSC_5520

Şirket olarak genelde perakende satışa yönelik çalışmalarımız olsa da, örnegin çini, karo vb alanlarda veya konuyla ilgili müze satış noktaları veya hediyelik eşya sektöründe olan mağazalara da toptan satışlar gerçekleştirmekteyiz.

Homenjoy.pl satışa başlayalı daha altı ay olmuş, emekleme döneminde olan bir şirket olmasına karşın, gelişmekte olan güzel bir başarı grafiği yakaladı. Elimizden geldiğince bu zahmetli süreçte başarıyı aşağı çekmeden yolumuza devam etmeye çalışıyoruz. İlerideki hedeflerimiz ise ilk olarak talepler doğrultusunda daha çok yeni ve farklı ürünler getirip bu kültürle ilgilenen kişilere tanıtıp  beğenisine sunmak ve ardından yine ülkemizle bağlantılı yeni filizlenen projelerimize adım atmak.

Bilgi icin

www.homenjoy.pl

www.facebook.com/HomenjoyPolska 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir