Brainly, Naspers Group liderliğinde 15 Milyon Dolar Seri B yatırımı aldı

Dünyanın en büyük sosyal öğrenme ağı konumuna erişen Brainly, bugün itibariyle Güney Afrika merkezli Naspers Group liderliğinde 15 Milyon Dolar Seri B yatırımı aldı. Girişim daha öncesinde General Catalyst Partners, Point Nine Capital, Runa Capital ve Learn Capital’den yatırımlar almıştı. Naspers’in Brainly’e yaptığı yatırım, şirketin eğitim alanındaki ilk yatırımı olma özelliğini taşıyor.

2009 yılında, Polonya’nın Kraków şehrinde Zadane.pl ismiyle kurulan şirket, 2012’de, Point Nine Capital’dan sağladığı beş yüz bin dolarlık fon sonrasında Brainly ismiyle yeniden şekillendi. 2014’te ise General Catalyst Partners’dan sağladığı 9 milyon dolarlık fonun ardından,35 farklı ülkede aylık 60 milyon kullanıcıya – 12 farklı dildeki yerel arayüz sitesiyle hizmet vermeye devam ediyor. Platformun tamamen ücretsiz hizmet verdiğini ve gelir modelinin reklamlar üzerine kurulu olduğunu hemen belirtelim.

Yeni yatırımla beraber Brainly küresel büyümesine devam edip, ABD pazarına daha fazla odaklanmayı düşünüyor. Bunun yanında platforma machine learning teknolojilerindeki yeni gelişmeleri ekleyerek, orta ve lise öğrencileri için daha fazla kişileştirilmiş deneyim sunmayı amaçlıyorlar.

Brainly’nin şuan için ana merkezi Krakow’da ve diğer ofiside New York’da yer alıyor. Şuan için toplam değerinin 100 milyon dolara yakın olduğu belirtiliyor.

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir