Polonya’da 1300 sokağın ismi değiştirilecek! Peki, neden?

Polonya’da komünizm propagandasına getirilen yasak kapsamında, ideolojiyi simgeleyen 1300 sokağın ismi değiştirilecek.

Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, 20 Mayıs’ta, ülkede komünizm propagandası yasaklayan bir yasayı imzaladı.

Polska radyosunun haberine göre, yasayla birlikle, gelecek yıl içinde komünizmi simgeleyen bin 300 sokağın ismi değiştirilmesi öngörülüyor. Ancak yasa, anıtlar ve hatıra levhaları için geçerli olmayacak.

İktidardaki Hak ve Adalet Partisi (PİS) milletvekili Jaroslaw Krajewski, kabul edilen yasanın ülkede komünizmin sembolik bir sonu olacağını söyledi.

Krajewski özellikle Kızıl Ordu, Feliks Dzierzynski, Wanda Wasilewska ve Marceli Nowotko gibi isimleri taşıyan sokaklarda değişikliğe gidilmesi gerektiğini kaydetti.

Polonya meclisi, nisan ayında komünizm propagandasını yasaklayan özel bir yasa çıkarmıştı.

Hükümet ise daha önce ülkede Sovyetler Birliği döneminden kalan 500’den fazla heykeli sökme kararı almıştı.

Kaynak: CnnTürk

Said Murat

About Said Murat

Polonyadan.Com Kurucusu ve Yöneticisi olan Said Murat, Polonya'da Üniversite okuduğu ilk yıllarda kurduğu bu platformu, hala ekibiyle yönetmeye devam etmektedir. Bilgisayar Mühendisi olan Murat, birçok sertifikaya da sahiptir (Sosyal Medya, Web Tasarım, Sosyal Medya'da Pazarlama, Google Reklam-Pazarlama, SQL Veritabanları vs). Polonya aşığı olan Murat, Polonya hakkında ne var ne yoksa sizler için paylaşmaya devam etmenin yanında, aynı zamanda özel araştırma ve inceleme yazıları da hazırlamaktadır.

View all posts by Said Murat →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir