Polonya’da Yahudi lehtarı grafitiler haber konusu oldu!

Polonya’da antisemit grafitiler çok yaygın olduğundan pek haberlere çıkmıyor. Fakat Yahudilerin ulusal renkleri ile Holokost sırasında Polonya Yahudiliğini yok edilmesini üzüntü ile karşılayan mesajlar içeren bir grafiti geçtiğimiz hafta Polonya’da oldukça ses getirdi.

Polonya’nın önemli şehirlerinden Lodz’un ana caddesinde yer alan “Seni Özledim Yahudi” mesajlı grafiti Rafal Betlejewski tarafından yapıldı.

Yahudi olmayan ve bir reklam firması sahibi Betlejewski, 2005 yılından beri yerel Yahudiler ile işbirliği yaparak Polonya Yahudilerinin tarihinde ve kültüründe önemli yeri olan bölgelerde – örneğin eskiden Varşova Gettosunun sınırında olan Brezka sokağı gibi – çeşitli grafitiler yaptı. 

1941’de yüzlerce Yahudi’nin yerel Lehler (Polonyalılar) tarafından öldürüldüğü Jedwabne’de, komşuları tarafından yakılan Yahudileri temsil eden yanan bir ahır çizdi. Jedwabne’de yaşanan bu olayın ortaya çıkması Polonya’nın Holokost zamanında Nazilerle işbirliği iş birliği içinde olup olmadığı tartışmasında önemli bir yer alırken; Betlejewski de bu olayı öğrenmesinin grafiti projesine başlamasında önemli etken olduğunu belirtti. 

Kaynak: Şalom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir