Polonya’dan Mezunlar İçin Çalışma İzni Gerekmez!

Polonya’ya geldiniz. Üniversite okudunuz. Mezun oldunuz. Peki, çalışmak için çalışma iznine ihtiyacınız var mı?

Bu soruya öyle sık rastlıyoruz ki. Çok da normal, soruluyor olması. Bizzat tecrübe de ettiğimiz bir konu olması itibariyle, rahatlıkla sizlerle paylaşabiliyoruz sorunun cevabını.

Geçenlerde bir arkadaşımız daha oturum izni başvurusu için yabancılar şubesine gitti. Çalıştığı şirketteki yetkili konuyu bilmediği için, çalışma izni de çıkarmış, arkadaş için. Ancak yabancılar şubesindeki yetkili memur ise, ‘Neden böyle birşey yaptınız? Polonya’dan üniversite okumadın mı? Gerek yok ki çalışma izni çıkarmanıza!’ demiş. Daha sonra da arkadaşın çalıştığı şirketteki yetkili bayana dönerek ‘Neden vakit kaybettiniz ki? Beyfendinin çalışma iznine ihtiyacı yok zaten.’ demiş.

Bu konuyu zaten biliyorduk biz de. Arkadaşlarımızdan da şimdiye kadar hiçbiri çalışma iznine ihtiyaç duymadı, Polonya’da mezun olduktan sonra. Ancak bu da bir tecrübe oldu, sizlerle paylaşmak için.

Hafta içi okumak!

Yabancılar şubesindeki bayan ‘hafta içi mi okudun?’ diye özellikle sormuş, arkadaşa. Hafta sonu okumak, part time gibi sayılıyor ve biraz daha farklı prodesürleri olabilir. O yüzden, eğer hafta sonu okuyorsanız, lütfen tekrar yabancılar şubesine de konuyu sormanızı rica ediyoruz. Belirttiğimiz olay, hafta içi örgün eğitim görerek üniversiteden ‘lisans’ derecesinde mezun olmuş olanlar için geçerli. Bildiğimiz kadarıyla yüksek lisans yapanlar için de sorun olmuyor. Lakin bu konuyu da sormanızda yarar var. Eğer okuyucularımız arasında konuya vakıf olanlar varsa, bizimle irtibata geçerse, müteşekkir oluruz.

One Comment on “Polonya’dan Mezunlar İçin Çalışma İzni Gerekmez!”

  1. Yuksek lisans yapanlar icin de durum ayni, calisma izni gerekmiyor (yanlizca full time hafta ici okuyanlar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir