Çin, Orta ve Doğu Avrupa’da 10 milyar Euro yatırım yapacak

Çin tarafından oluşturulan 10 milyar euro tutarındaki fonla birlikte Orta ve Doğu Avrupa’da yatırımlar yapacak. Toplanılan fon Çin’in en büyük bankası olan Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) tarafından oluşturuldu.

Orta ve Doğu Avrupa’daki yeni yatırımlar için toplanılan fon birkaç gün önce Riga’da düzenlenen toplantıda 16+1 konseptiyle Çin Başbakanı  Li Keqiang tarafından duyuruldu.

Bu ülkeler arasında partner olarak yer alan Çin’in dışında Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Bosna-Hersek, Karadağ, Arnavutluk ve Makedonya yer alıyor.

Riga’da gerçekleşen toplantıda Çin Başbakanı ayrıca China-Central Eastern European fonunun ortak yatırımları finanse etmek amacıyla başka bir 50 milyar euro daha oluşturulacağını açıklamıştı.

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir