Deutsche Bank Polonya’daki varlıklarını satmayı düşünüyor!!

Reuters tarafından iki kaynağa dayandırılarak verilen haberde Almanya merkezli Deutsche Bank‘ın Polonya’da yürüttüğü işleri satmayı planladığını açıkladı. Bankanın bu yolla küresel pazardaki durumunu iyileştirme yolunda attığı adımlardan birisi olması bekleniyor.

Deutsche Bank’ın Polonya’dan çıkması dahilinde bu yönde karar alan ikinci banka olacak. Çünkü bu sene içerisinde İtalyan UniCredit, Polonya’nın en büyük ikinci bankası olan Bank Pekao SA’ya ait yüzde 40 hissesini satacağını belirtmişti.

Fakat bazı kaynaklar bankanın Polonya tarafını tamamen satabilmesinin çok zorlu olacağını belirtiyor. Çünkü bankanın Polonya ayağında 38 milyar zl değerinde varlığının olduğunu ve bunun neredeyse üçte ikisi yani 12.6 milyar zl’sinin yabancı para cinsinden krediler olduğu – daha çok Euro ve İsviçre Frangı cinsinden morgıç kredileri- belirtiliyor.

En son UniCredit’in Bank Pekao SA’daki hisselerine en son talip Polonyalı sigorta şirketi PZU olmuştu. Deutsche Bank‘ın dan alıcısı çıkması halinde bunun yerelde faaliyet gösteren şirketlerden biri olması muhtemeldir.

Özellikle Polonya Hükümeti ekonomi üzerinde daha fazla denetiminin olmasını istemekle birlikte bankacılık sektörünün yüzde 50’sinin yabancı şirketlerin ellerinde olmasından rahatsızlık duyduğunu ve bunu frenlemek istediği konuşuluyor.

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir