Android Pay resmi olarak Polonya’da başlatıldı

Bu hafta çarşamba günü düzenlenen etkinlikle birlikte Google Pay’in resmi olarak Polonya’da başlatıldığı duyuruldu. Google ve diğer teknoloji şirketlerinden anlaşıldığı üzere Polonya önemli bir pazar olmaya doğru gidiyor.

Konferansta anlatılanlara göre Android Pay’in Avrupa ülkeleri arasında ikinci olarak Polonya’da başlatıldığı ve ilk başlatılan yerin UK olduğu belirtiliyor. Bunun yanında Android Pay’in pilot bir uygulamadan ziyade daha üst bir düzeyde olduğunun ve Google tarafından Polonya’da bununla ilgili altyapı çalışmaları yapılmış. İlk aşamada ülke çapında 400 binden fazla noktada Android Pay’in kullanılacağı belirtiliyor.

Polonya’da hangi bankalar destekliyor?

İlk aşamada Alior BankBank Zachodni WBK ve T-Mobile Banking Services Android Pay’i destekleyecek. Tabi ki bunların yanında da MasterCard ve VISA’da destekliyor. Bir sonraki destekleyecek olan bankanın ise  mBank olacağı belirtiliyor.

Nasıl Kullanılıyor?

İlk olarak Android Pay uygulaması indiriliyor ve destekleyen bankalar tarafından verilen kredi veya banka kartlarını hesabınıza ekliyorsunuz.

pl_en_infographic-width-1000

Daha sonra bu ödeme çözümünü destekleyen yerlerde telefonunuzu POS makinelerinin terminallerine yaklaştırarak ödeyebiliyorsunuz. 50 zl üzerindeki alışverişlerde PIN numarınızı girmeniz gerekiyor.

Nerelerde kullanabilirsiniz?

Polonya’da yeni bir servis olduğu için tabiki kullanılacağı yerlerde ilk başlarda ne yazık ki sınırlı oluyor. Fakat listeye baktığımızda ilk olarak popüler olan markaların Polonya’daki yerleri ile anlaşıldığı görülüyor.

pl_store_logo_blog-width-1000

Birkaç yer örnek vermek gerekirse Carrefour market zincirlerinde, Costa Coffee kafe zincirlerinde ve Rossmann gibi marketlerde kullanabilirsiniz.

Android Pay’in Polonya’daki geleceği!!

Öncelikli olarak bu hizmetten yararlanmak isteyen kişilerin NFC destekli ve Android 4.4 veya daha üzeri bir sisteme sahip olması gerekiyor.

Şuan için kullanılma yerleri sınırlıda olsa yakın bir zaman içerisinde kullanılabilecek yerlerin AllegroCeneoiTaxi ve Uber olacağı belirtiliyor.

 

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir