İngiltere’den Polonya’ya Asker Sevkiyatı!

İngiltere Başbakanı Theresa May, ‘Rusya’nın saldırgan tutumu’ sebebiyle Polonya’nın doğusuna asker konuşlandırma kararı alındığını söyledi.

Başkent Londra’da Polonyalı mevkidaşı Beata Szydlo ile ortak basın açıklaması düzenleyen May, iki ülkenin işbirliğinin önemine dikkat çekerek, “İngiltere, AB’den ayrılmaya hazırlanırken bu ortaklığı güçlendirmeye kararlıyım” dedi.

İngiltere’nin yazın Polonya’nın başkenti Varşova’da yapılan zirvede asker gönderme sözü verdiğini hatırlatan May, “Polonya’nın kuzeydoğusuna gelecek yıl nisan ayında 150 asker ve birkaç zırhlı araç konuşlandırma kararı aldık” diye konuştu.

’RUSYA’YA ULUSLARARASI BASKI UYGULAMALIYIZ’

Rusya’nın ‘saldırgan’ bir tutum izlediğini iddia eden İngiltere Başbakanı, “Bunu önlemek için birlikte çalışmamız önemli. Minsk Anlaşması uygulanana kadar, Rusya’ya yönelik yaptırımların sürmesi gerektiğini bugün konuştuk. Rusya’ya uluslararası baskı uygulamalıyız” ifadelerini kullandı. Öte yandan Polonya’nın komşusu Rusya’yla iyi ilişkiler kurmak istediğini kaydeden Syzdio ise şöyle devam etti: “Ancak, Rusya’nın saldırgan bir ülke olması kabul edilemez. Dolayısıyla mevcut yaptırımların devamı sağlanmalı.”

Kaynak: SputnikNews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir