Avrupa’daki en iyi TechHub’lardan biri Varşova!! [Rapor]

Avrupa’nın en önemli girişim sermayelerinden biri olan Atomico tarafından The State of European Tech 2016 raporu yayınlandı. Yayınlanan raporda Avrupa’daki girişimcilik ekosisteminde neler olup neler bittiği derinlemesine ele alınıyor.

Yazının sonunda sizlere paylaşılmış olan raporu eklemiş olacağım. Raporda pek çok Avrupa ülkesinin yer aldığı ilgili veriler bulunuyor. Bende sizlere Polonya hakkında yer alan verileri özellikle paylaşacağım.

  • StackOverFlow 2015 verilerine göre ABD’de 4,1 milyon profesyonel yazılım geliştirici varken Avrupa’da bu sayı 4,7 milyon.
  • Yine StackOverFlow verilerine göre Londra ve Paris Avrupa’da en fazla yazılım geliştiriciye sahip ilk iki TechHub. Bunun yanında Polonya’dan Varşova şehri Avrupa’daki en büyük 6. yer olma özelliğini taşıyor.
  • LinkedIn verilerine göre diğer sektörlerin aksine teknoloji sektörünün iş imkanı oluşturma hızının en fazla olduğu ilk 10 Avrupa ülkeleri arasında Polonya‘da yer alıyor. İlk sırada yüzde 5.5 ile İrlanda, yüzde 3.3 ile Almanya,  yüzde 3.0 ile UK, yine yüzde 3.0 ile Hollanda ve yüzde 2.7 ile beşinci sırada Polonya yer alıyor.
  • 2016 yılında Avrupa’daki en iyi 20 teknoloji toplulukları arasında Varşova‘da yer almayı başardı. İlk üç sırada ise Londra, Paris ve Berlin yer alıyor.
  • Avrupa’daki ilk 20 teknoloji topluluğu dışında Polonya’dan Poznan şehride yükselen merkezlerden biri olarak raporda yer alıyor.
  • LinkedIn verilerine göre şuan da İngiltere, teknoloji endüstrisinde çalışmaya gelen Uluslararası kişiler  için en popüler yer olarak gözüküyor. Polonya ise bu listede yüzde 4 ile sekizinci sırada yer alıyor. Ve bu gelenlerin yüzde 2’si Avrupa dışından ve yüzde 5’ide Avrupa içerisinden gelenlerden oluşuyor.

Yazının başında belirttiğim gibi isteyen kişiler aşağıdan raporun tamamını erişebilir ve inceleyebilirler.

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir