Polonya’da İş Sözleşmeleri

Polonya’da işçi ve işveren arasında bir kaç farklı sözleşme bulunuyor. Bu tür sözleşmeleri imzalamadan önce sözleşmenin avantajlarını ve olumsuz yanlarını bilmek ve ayrıca kesin sözleşmeyi imzaladıktan sonra patronundan neler bekleyebileceğini bilmek önemli. Bu yüzden bu yazımın Polonya’da çalışmaya başlayacaklar için yararlı olacağını düşünüyorum.

Düzenli İş Sözleşmesi (umowa o pracę)

Bu sözleşmeler İş Kanunu tarafından düzenlenmiştir. Eğer bu sözleşmelerden birisini imzaladınız, bayanlar için hamilelikten sonra analık ve çocuk bakım izni, ücretli tatiller, toplu işten çıkarma durumlarında kıdem tazminatı ve işten ayrıldıktan 6 ay boyunca işsizlik maaşı alma hakkına sahip oluyorsunuz. Hatta Polonya’da mortgage kredisi ile ev almak istiyorsanız bankaya kendinizi düzenli gelire sahip bir kişi olarak gösterebilirsiniz. Fakat bu sözleşmeyi bir işçinin alması kolay değiş maalesef.

Bir kaç farklı şekilde iş sözleşmeleri bulunuyor. Bu listede o iş sözleşmelerine ilişkin türleri bulabilirsiniz:

  1. Deneme Süresi İçin Sözleşme (3 aydan fazla olmamak şartı ile bir deneme süresince verilen sözleşme)
  2. Belirli Bir Süre İçin Sözleşme ( Süre bitiminden sonra çalışan,  bir sonraki imzalayacağı sözleşme ile sınırsız süreli bir işçi gibi sayılır.)
  3. Belirtilen Bir Görevin Tamamlanması İçin Verilen Sözleşme
  4. Belirsiz Bir Süre İçin Verilen Sözleşme
  5. Bir Çalışanı Değiştirmek İçin Verilen Sözleşme *işçi işten kendi özel durumları dahilinde bulunmadığında; işçi bir başkasını yokluğunu kapsayacak şekilde belirli bir süre için sözleşme imzalayabilir.

 Bir İşi Sonlanlandırma/İşten Ayrılma Yöntemleri

Bir işçi, işinden ayrılmak istiyorsa aşağıdaki şekillerden birisi aracılığıyla işine son verebilir:

  1. Tarafların anlaşması sayesinde, veya
  2. İşçi veya işveren tarafından, belirtilen sürenin karşı tarafa bildirilmesi aracılığıyla, veya
  3. İşçi veya işverenin, süre belirtilmesizin sadece işten ayrılması hakkında bilgi verilmesi ile.

*Belirli bir süre için anlaşılan bir sözleşmeyi feshetme, verilen görevin tamamlanması veya verilen görevin süresinin bitmesine kadar uzayabilir.(Ancak bazı durumlarda, tarafların anlaşması ile bu sorun daha erken de çözülebilir.)

NOT: Eksik bildiğim bir şeyleri lütfen yorum olarak ekleyerek diğer okuyucuların ve benim de bu konudan yararlanmamızı sağlamayı unutmayınız. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir