Polonya’da İş Sözleşmeleri

Polonya’da işçi ve işveren arasında bir kaç farklı sözleşme bulunuyor. Bu tür sözleşmeleri imzalamadan önce sözleşmenin avantajlarını ve olumsuz yanlarını bilmek ve ayrıca kesin sözleşmeyi imzaladıktan sonra patronundan neler bekleyebileceğini bilmek önemli. Bu yüzden bu yazımın Polonya’da çalışmaya başlayacaklar için yararlı olacağını düşünüyorum.

Düzenli İş Sözleşmesi (umowa o pracę)

Bu sözleşmeler İş Kanunu tarafından düzenlenmiştir. Eğer bu sözleşmelerden birisini imzaladınız, bayanlar için hamilelikten sonra analık ve çocuk bakım izni, ücretli tatiller, toplu işten çıkarma durumlarında kıdem tazminatı ve işten ayrıldıktan 6 ay boyunca işsizlik maaşı alma hakkına sahip oluyorsunuz. Hatta Polonya’da mortgage kredisi ile ev almak istiyorsanız bankaya kendinizi düzenli gelire sahip bir kişi olarak gösterebilirsiniz. Fakat bu sözleşmeyi bir işçinin alması kolay değiş maalesef.

Bir kaç farklı şekilde iş sözleşmeleri bulunuyor. Bu listede o iş sözleşmelerine ilişkin türleri bulabilirsiniz:

  1. Deneme Süresi İçin Sözleşme (3 aydan fazla olmamak şartı ile bir deneme süresince verilen sözleşme)
  2. Belirli Bir Süre İçin Sözleşme ( Süre bitiminden sonra çalışan,  bir sonraki imzalayacağı sözleşme ile sınırsız süreli bir işçi gibi sayılır.)
  3. Belirtilen Bir Görevin Tamamlanması İçin Verilen Sözleşme
  4. Belirsiz Bir Süre İçin Verilen Sözleşme
  5. Bir Çalışanı Değiştirmek İçin Verilen Sözleşme *işçi işten kendi özel durumları dahilinde bulunmadığında; işçi bir başkasını yokluğunu kapsayacak şekilde belirli bir süre için sözleşme imzalayabilir.

 Bir İşi Sonlanlandırma/İşten Ayrılma Yöntemleri

Bir işçi, işinden ayrılmak istiyorsa aşağıdaki şekillerden birisi aracılığıyla işine son verebilir:

  1. Tarafların anlaşması sayesinde, veya
  2. İşçi veya işveren tarafından, belirtilen sürenin karşı tarafa bildirilmesi aracılığıyla, veya
  3. İşçi veya işverenin, süre belirtilmesizin sadece işten ayrılması hakkında bilgi verilmesi ile.

*Belirli bir süre için anlaşılan bir sözleşmeyi feshetme, verilen görevin tamamlanması veya verilen görevin süresinin bitmesine kadar uzayabilir.(Ancak bazı durumlarda, tarafların anlaşması ile bu sorun daha erken de çözülebilir.)

NOT: Eksik bildiğim bir şeyleri lütfen yorum olarak ekleyerek diğer okuyucuların ve benim de bu konudan yararlanmamızı sağlamayı unutmayınız. 🙂

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir