Polonya Kanunlarına Göre Yaşam

Bilindiği üzere eğer ki kendi vatanın dışında kısa dönemli bir seyahate, veya orada taşınma fikrine sahipsen gideceğin ülkenin kurallarını çiğnemen bazen senin için çok zararlı olabilir. Hiç bu konuyu araştırmayı düşünmüş müydünüz? yoksa şu an bu başlığımı gördüğünüz için mi buradasınız.

Muhtemelen uyulması gereken bir kaç önemli kural vardır yapar geçeriz veya bizim ülkeyle aynıdır tarzında bir düşünceye kapılmış olabilirsiniz. Fakat belki bu konunun derinlerinde daha detaylı bilinmesi gereken bazı kurallar daha vardır.Bu başlığımda sizlere Polonya sınırları içerisine girdikten sonra yapılması ve yapılmaması gereken kurallardan bahsedeceğim. Dikkatli olmanızda fayda var.

Sigara, Uyuşturucu ve Alkol

Zamanında Polonya’da insanlar istedikleri her yerde sigara içebiliyorlardı, fakat benim gibi içmeyen birisi olarak bunu kaldırmak zor değil mi? Bu yüzden Polonya hükümeti bu konu hakkında bir fikir üretti ve sigarayı bazı alanlarda kullanıma yasakladı ve yasa kabul edildi. Şu an Polonya’da bulunan şehirlerde bazı alanlarda sigara içilemez yazısıyla karşılaşacaksınız. Örneğin; gece kulüpleri ve Publar’da yasak fakat bir çoğunda bazı sigara içme alanları var. Eğer yoksa, sigaranı içmek için dışarı çıkmak zorundasın. Aslında bu da bir çelişki, çünkü dışarıda da bazı noktalarda sigara içme yasakları bulunuyor. Mesela otobüs durakları sigara içmemen gereken noktalardan birisi.

Konumuz tütün üzerineyken, alkolden de bahsetmemek olmaz değil mi..Toplum içerisinde alkol kullanmak kesinlikle yasak, hatta şişenin kapağını dahi açamazsın. Asi genç olmanın lüzumu yok, alkol kullanma diyen bir devlet yok burada alkolünü iç fakat toplum içinde küçüklerine falan yanlış davranış sergileme. Polis tarafından görülürsen acınmaksızın para cezasına tabii tutulursun.Sigara kullanımıda aynı şekilde, bazı publar göz yumuyor fakat polis tarafından görülürsen cezalandırılırsın.

Küfretme

Yabancılar için her ne kadar Lehçe öğrenmek bir problem olduysa da, nasıl bilinmez fakat Polonya sınırları içerisinde yabancılar küfürleri çok iyi telafuz ediyorlar. Polonyalılarda Türkler gibi yabancılara küfür öğretmeyi çok seviyorlar, ilk başta söyleyince de yine bizler gibi telafuzlara gülüyorlar, eğleniyorlar.hehe. Eğer ki hali hazırda bu sihirli kelimeleri öğrendiysen, bunların toplum içerisinde kullanmanın da yasak olduğunu hatırlamanda fayda var. Bir çok insan kullanıyor ama aynasızlar görürse affetmez cezayı yersin. Bu yüzden sihirli kelime kullanırken dikkat edin kısaca.

İyi Bir Yaya ve Sürücü Olma

Dışarı çıktığın an karşılaşacağın bir diğer ilk kurallardan birisi de tabiki de trafik kulları olacaktır. Sanki diğer kurallar yetmiyormuş gibi. Yayalar için iş daha kolay bu apaçık bir gerçek, çünkü yayaların daha az uyması gereken kurallar var. Türkiye’deki gibi istediğiniz yerden geçmeye çalışmayın burada öyle bir şey yok. Beklemek zorundasın üzgünüm. Yayalar sadece yaya geçitlerinden, trafik ışığı varsa yeşil yanınca geçebilirler. Bu şekilde yapmazsanız bir aynasız görürse para cezasına tabii tutulabilirsiniz. Bu iki kuralda ayrıca size zararı olmayan kurallar, muhtemelen sizi hayata tutacaktır. O yüzden yine asiliğiniz tutmasın.

Gelelim sürücülere, maalesef onları daha geniş kurallar bekliyor. Normal kendi ehliyetinizi alırken ki yaşadığınız kurallar dahil ayrıca bazı extra kuralları da yine unutmamanız gerekiyor. Polonya tamamiyle bir film setini andırıyor diyebiliriz. Her tarafta mobeseler, gizliden gizliye yolda giderken araç içinden kayıt yapmayı seven paparazzi sürücüler, gizli polis arabaları. Sizi bir Hollywood film setine götürebilir. Bu filmden oynamanın tek farkı Hollywood’ta çekilen aktörün ücret alması, sizin para cezasına tabii tutulmanız. Ama merak etmeyin, illaki fan isterseniz Trafik polisleri imzanızı almak için can atıyor olacaktır.

Yanınızda Kimliğinizi/Pasaportunuzu Bulundurma Yükümlülüğü

Ne zaman dışarı çıksanız, kaçta çıktığınızın önemi olmaksızın, yanınızda bulundurmanız gereken en önemli döküman Pasaportunuz olacaktır, eğer ki Polonya hükümeti tarafından veya bir Avrupa birliği ülkesinin ID’sine sahip değilseniz Pasaportunuz daima yanınızda bulunmalı. Bir problem anında yanınızda dökümanınız bulunmazsa, problem ne kadar önemli olursa olsun cezalandırılacağınızı unutmayın.

Saat 10’dan Sonra Yaşam

Hatırlamamız gereken ilk kural, her partinin bir sonu olduğudur. Kanuna ve komşularınızın anlayışına dayalı olarak bu saat gece 10 en geç olmalı, ve bu kural özellikle Polonya’da ev partisi (House Party) yapmayı düşünenler için önemli. Komşunuzun iyimserliğine ve sabrına dayalı olarak bu saat biraz daha geç olabilir, fakat komşularınızın gece 10’dan sonra polisi arama hakkı ve şikayet etme hakkı bulunduğunuda unutmayın. Ayrıca saat 10’dan sonra şehirde sadece 18 yaş üstü yetişkinler, gençler takılabilir. 18 yaşın altındaki kişilerin yanında bir ebeveyn veya 18 yaş üstü birisinin bulunması gerekmektedir. Geri kalan 18 yaş altı küçüklerin hepsi, legal 18 yaşın üstüne gelene kadar evde kibarca kalmak zorundadır. Ayrıca alkol içebilme ve sürücü ehliyeti alabilmek içinde içinde 18 yaşını beklemek zorundadırlar.

Elbetteki bu yazdıklarım bazı küçük ve önemli kurallardan ibaret. Bu kuralları hatırlamak bazen kolay olmayabiliyor, fakat emin olun ki size yardımcı olacaktır, polisle yüz yüze gelip bir daha yapmama cezasının cazdırıcı özelliğinden dolayı bu kuralları hatırlamak gerçekten daha iyi.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Eğer bilgiler yeterli gelmediyse bana sosyal medyadan veya mail aracılığıyla ulaşabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir