Polonya’da çalışma izni nasıl alınır?

EU’nun bir parçası olan Polonya, bütün EEA ülkelerinin vatandaşlarını (Avrupa Birliği + Norveç + Lihtenştayn + İzlanda ve İsviçre) hiçbir ek döküman istemeden çalışmalarına olanak sunuyor.

Eğerki buralardan bir vatandaşlığı olan uzaktan bir kuzensen şanslısın kuzen belge almana gerek yok senin için bu yazım bitti direk yarın git başla işe. Benim kartım yok ki, diyorsan sen okumaya devam et sana şimdilik iş yok. Senin legal olarak işe başlaman için maalesef ilk önce çalışma izni alman gerekiyor. Amaaaa bazı durumlardan sende Alamancı kuzen olabilirsin!

 1. Polonya tarafından verilen bir mülteci statüsüne sahipsen, veya
 2. Polonya tarafından verilen sığınmacı mülteci(2. dereceden mülteci) statüsüne sahipsen, veya
 3. Polonya’ya yerleşme iznine sahipsen, veya
 4. Avrupa’da uzun süreli ikamet edebileceğine dair elinde bir belge varsa, veya
 5. Polonya’da tolere bir şekilde kalmak için bir belgen varsa, veya
 6. Polonya’da geçici bir süre korumadan yararlanıyorsan, veya
 7. Polonya’de eğitim görüyorken oturum kartı aldıysan ve burada hala eğitimini sürdürüyorsan, veya
 8. Polonya’da bir  bilim kuruma bağlı bir anlaşma kapsamında, Polonya sınırları içerisinde bir araştırma sürdürüyorsan/yürütüyorsan ve elinde Polonya’da kalacağına dair bir belge varsa, veya
 9. Polonyalı bir kişi ile evlenip…

… burada direk olarak yarın işe başlayabilirsiniz.

Polonya’da çalışma izni hakkında bilmeniz gereken en önemli konulardan bir tanesi direk olarak siz maalesef gidipte çalışma iznine başvuramıyorsunuz. Çalışma iznine başvurabilmeniz için burada bulunan işvereninizden bir davetiye almanız gerekmektedir. Bu yüzden işvereninizin her şeyi ”sizin için” doğru yaptığından emin olmak dışında yapmanız gereken çok şey bulunmuyor.Aşağıda yazacağım bilgiler sadece sizin farkında olmanızı sağlayacak bilgilerdir.

Çalışma izinleri her eyaletin bağlı olduğu voyvodalığın sorumluluğundadır ve iş verenin beyan ettiği kalış süresini kapsayacak zaman için verilir, bu süre 1 seneyi geçmemektedir. Sezonluk çalışma izni 12 aylık dönem içerisinde 6 aydan uzun verilmez ve başlangıç tarihi olarak Polonya’ya vardığınız ilk günden itibaren başlar.

Yabancılar için sunulan çalışma izni türleri

 1. A Tipi – Polonya doğumlu bir kişi tarafından sağlanan Polonya’da kayıtlı ofisi, çalışma mekanı, şubesi, tesisi veya başka bir şekli bulunan yerde çalışacak kişi.
 2. B Tipi – Yaklaşık bir senedir (6 ile 12 ay arası) süreyle Polonya sınırları içerisinde yaşayıp, bir vatandaşın kurduğu iş yerinin yönetim kuruluna yakın bir kıdem de çalışıyorsa
 3. C Tipi – Polonya doğumlu olmayan birisi tarafından 30 günden uzun bir süre için devredilmiş bir şube, tesis veya diğer iş yeri için çalışan kişi
 4. D Tipi – Polonya doğumlu olmayan birisi tarafından geçici bir süre için iş yerini devralmış kişi.
 5. E Tipi – Polonya doğumlu olmayan birisi tarafından 3 ile 6 süreli iş yerini devr alacak kişi.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Eğer bilgiler yeterli gelmediyse bana sosyal medyadan veya mail aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir