Polonya’da evde mi kalınmalı yoksa yurtta mı?

Polonyaya Erasmus veya normal bir öğrenci olarak üniversiteyi orada okumak isteyen veya oraya iş amaçlı ve yerleşme amaçlı giden arkadaşlar için bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Çünkü genel olarak beni Facebook’tan veya internetten bulan arkadaşların ortak sorularından birisi oluyor bu konu.

Öncelikle konuma Erasmus öğrencilerini düşünerek başlamak istiyorum. Erasmusa Polonyayı yazdınıızzz hadi bakalım şimdi ne olacak, valizinizi falan hazırlamadan önce ilk önce orada nerede kalacağınızı ayarlamakta fayda var. Bu yüzden bu konumun sizin için yararlı olduğunu düşünerek, sizi kısaca bilgilendirmek istiyorum…

Erasmusa Polonyaya gelirken öncelikle kalacak yer probleminiz olacaktır. Üniversiteler genellikle kalacak yeri bir şekilde ayarlamaya çalışsalarda bu işi ayarlamak bazen maalesef size kalabiliyor. Bu yüzden bu başlığı okumanızda fayda var. Üniversiteler öncelikle sizi gideceğiniz okulun yurtlarına yönlendirmeye çalışıyor. Polonya’da genel olarak söylemek gerekirse yurtlar Türkiye’deki yurtlara benzemiyor. Polonya’daki yurtlar biraz daha eski Türkiye’deki yurt ortalamasına göre karşılaştırırsak.

Fakat gel gelelim ki gerek fiyat bakımından gereksede çevre bakımından resmen öğrenci istiyorum gel beni al beni al diye bağırıyor gibi. Çünkü Polonyaya gelme nedeniniz yeni çevreler edinip Avrupayı baştan sona gezmeyi istemek değil mi? Fiyat olarakta dediğim gibi çok cazip fiyatları var, ortalama olarak üniversitenin kendi yurtlarında 2-4 kişilik odalarda 250-450 złoty arasında bir fiyata kalmanız mümkün. Yok ben tek kişilik odada yapabilirim falan diyorsanız da onlarında fiyatları 300 – 600 złoty arasında değişiyor.(1 tl = 1.5 złoty olarak hesaplayabilirsiniz ort.) Fakat tek kişilik odada kalmak istiyorsanız biraz hızlı olmalısınız çünkü genellikle o tür odalar ya çok az bulunuyor ya da hiç bulunmuyor. Bu sizin ilk tercihinizdi tabi ikinci bir tercih olarak yazının hemen aşağısında bahsedeceğim ev kiralama sitelerinden Erasmus arkadaşlarınızla eve çıkabilirsiniz.(Fakat önerim yurttur.)

Not: Şimdi bahsedeceğim oraya normal üniversite öğrencisi ve yaşama amaçlı gidecekler için devam edeceğim yazı içerisinde ev kiralamadan bahsedeceğim fiyatlar ve detaylar konusunda, dilerseniz orayı da okuyabilirsiniz veya hali hazırda ev kiraları vs. hakkında bilgileriniz varsa direk olarak ev kiralama için önereceğim sitelere geçebilirsiniz.

Şimdiki yazımda sizin için gerek buraya öğrenci olarak gelmek isteyen arkadaşlar ve varsa benden büyük burada yaşamak ve çalışmak için gelecek abilerim.

Öğrenci arkadaşlarıma yukardaki yurt teklifi hala çok cazip bir şekilde önerebilirim. Pişman olmazsınız:) Fakat ortak bir konu olan ev kiralama ile ilgileniyorsanız haydi başlayalım bahsetmeye. Ev konusu Polonyaya gelince korkuya kapılabileceğiniz bir durum olabilir aslında bakarsanız. Çünkü Polonya ev mimari yapısı olarak hala eski yapı evleri kullanıyor. Şu şekilde örneklendirmek gerekirse genel olarak kaldığım evler henüz 1970 yılı ve sonrasına ait değildi. Hatta öyle bir şey ki Łódź‘ta yaşarken kaldığım ev 1911 yılına aitti. 1911 lan! 1-9-1-1 !!! evin tarih bilgisi benden fazladır diyebilirim. Fakat hiç bu şekilde anlattığıma bakmayın her şey tamamen şaka amaçlı olup her evin dışı kötü olmasına rağmen içten Beyaz Saray olmasa da bi çok acık renkli bir saraylığı var (siyah desek daha doğru aslında). Neyse en azından Saray yani di mi?:)

Ne zaman ki ev sahibi veya emlakçı ile görüşüp, eve bakmaya gittiğinizde lan bu mu ev kesin içide çok kötüdür diye bilirsiniz. Fakat genelde burada evler dayalı döşeli ve elektrikmiş, suymuş, internetmiş vs. (czynsz lehcesi) hepsi içerisinde oluyor. Dayalı döşeli derken evde mesela eksik gördünüz örneğin evde televizyon yok fakat siz alınmasını istiyorsunuz, ev sahibi ile bu konuyu konuşarak aldırabiliyorsunuz. Genellikle ev sahipleride melek gibi oluyor zaten hemen kabul eder.

Fakat gel gelelim ki asıl konuya, diyelim ki siz tek kişisiniz ve eve çıkmak istiyorsunuz, burada evler maalesef eski yapı ve fiyatları biraz tuzlu. Örnek verecek olursak Łódź’ta tek kişi bir eve çıkmak isterseniz(içerisindeki eşyalar yeni vs) 1200+ złoty’yi gözden çıkartabilirsiniz.(Bu değerler içerisindeki eşyalara göre ve ev sahibinin iyi niyetine göre değişir) Eğer ki bu evi bir de ev sahibinden kiralamıyorsanız yani arada aracı bir firma(emlak vs) var ise ortalama olarak bir aylık ev kirası veya +- sizden bir para daha istenecektir.

Bu yüzden ev kiralıyorsanız Agencja (firma aracılığıyla) yazanlar değilde Właściciel (sahibinden) yazanlara bakmanızda fayda var. Ama diyelim ki öğrencisiniz 2-4 kişi eve çıkmak istiyorsunuz. Bu bahsettiğim 1200 złoty olan ev genelde 1+1 veya 2+1 oluyor. 2-4 arası arkadaşla eve çıkmak isterseniz haydi diyelim 3+1 bir eve baktınız o zaman ortalama olarak fiyatlar 2000+ złoty oluyor. İçeriside genel olarak o 1200 złoty’lik evden daha iyi bir görünüme sahip oluyor televizyonmuş koltukmuş yatakmış vs. Bu yüzden eğer ki 2-4 kişi arasında arkadaşlarla eve çıkmayı düşünüyorsanız bu ev konusunuda önerebilirim. Çünkü 4 kişi eve çıktığınızı varsayarak kişi başı herşeyi içinde dayalı döşeli eve 500 złoty ödüyor olacaksınız.(örneğin) bu da sizin için kar demektir. Ayrıca siz buraya kısa dönem için de gelmiyorsunuz, kontratı ne kadar fazla uzun yaparsanız ilk aşamada ev kirasını pazarlıkla düşürme şansınız o kadar fazla demektir. Fakat hala söylüyorum ki benim önerim öğrenciler için seçeneğinizi yurtlardan yana kullanmanız, çünkü siz yabancı bir dil öğreneceksiniz ve çevre edinmeniz gerekiyor. Bu ikisini de yurtlarda çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Maalesef bunu orada yaşamaya gelenler için öneremiyorum çünkü genelde öğrenci yurtları okulda kalan öğrencilere verilebiliyor sadece fakat illaki ben yurtta kalacağım derseniz de özel yurtlar mevcut 🙂

Gelelim bu kadar bilgi tamam ama bunlara nereden bakılacak ki diye soranlara..haklısınız o yüzden hemen linkleri paylaşmak istiyorum sizinle 🙂

Ev kiralama için önerebileceğim linkler olarak:

Bütün linklerde ev aramanızda fayda var çünkü diyelim ki bir ev beğendiniz bi bakmışsınız aynı ev diğer sitede daha uygun fiyata. Ev sahipleri veya emlakçılar bazen sitelere farklı fiyatlarda ev ilanı koyabiliyorlar.   Faydalı bir başlık olduğunu umuyorum ve kolaylıklar diliyorum ! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir