Lehçe Öğrenmenin 10 Pratik Yolu

Dünya’nın en zor dilleri arasında ilk sıralarda gösterilen Lehçe’yi öğrenmek istiyorsunuz ve doğal olarak bu dil size çok zor geliyor.Öyle değil mi? Sizin için gerçekten şimdiden büyük bir dert olmuştur bile…Fakat, merak etmeyin yalnız değilsiniz. Bu başlığımda sizlere bu dili daha kolay nasıl öğrenebilirsiniz onu ele alacağım. Sizleri sadece kurstan aldığınız kitaplarla değil, hem eğlenerek hem de bu dili öğrenirken kullanabileceğiniz ipuçlarına bakacağız.

Öncelikle biraz bu dilin geçmişinden bahşedelim, Lehçe; ismini Türkçe’ye Osmanlıca da kullanılan Lehistan’dan almaktadır. Fakat bir çok insana Lehçe konuşuyorum dediğinizde anlamayacaklardır ve size hangi ülkenin dili olduğunu soracaklardır. Çünkü, Türkiye’de ayrıca Polonyaca olarakta anılmaktadır.

Gelelim bu dilin asıl kabilesine, Lehçe, slav dilleri kabilesinden olup ana ülkesi olan Polonya’da 39 milyon kişi tarafından Dünya genelinde ise toplamda 50 milyon kişi tarafından konuşulan oldukça zor bir dildir. Bu dilin zor olmasındaki en büyük etkenlerden ikisi: Sessiz iki harf yan yana geldiğinde bizim kulağımıza aynı gibi gelen fakat aslında farklı algılanan sesleri oluştururlar ve dolayısıyla da kelimelere farklı anlamlar kazandırabilirler. Bir diğeri de Lehçe’nin de diğer slav dilleri gibi kadın, erkek ve nötr olarak kelimelerin kullanılmasında gruplara ayrılmasıdır.

Şimdi gelelim bu dili nasıl daha kolay öğrenebilirsiniz.

1.Çevrenizdekilerle konuşun

Polonya’ya geldiniz veya geleceksiniz, ilk yapmanız gerekenlerden birisi sosyal olmak. Bu sadece Lehçe için değil genel bakımdan yeni bir dil öğreniyorsan çevrenizdeki insanlarla Lehçe konuşarak, soru sorarak pratik yapabilirsiniz, bu sizin hem dili daha kolay konuşmaya yatkın bir hale getirecektir, hemde yeni arkadaşlar edinmenizi sağlayacaktır.. Ama ben çekiniyorum diyorsanız merak etmeyin karşı taraf sizden bana aksanlı konuş demeyecektir. Rahat olun, konuşun. 🙂

2. Sık sık not alın

Ezberinizin gelişmesini ve öğrenmenizi daha kolay hale getirip yeni kelimeleri unutmamak istiyorsanız sık sık not almayı unutmayın. Duvara, fırına, masaya, pencere vs. Lehçe anlamını bir yapışkan nota yapıştırıp asın. Bu notları gün içerisinde oldukça fazla fark edeceğiniz için öğrenmeniz oldukça kolaylaşacaktır.

3. Müzik dinleyin

Müzik dinlemeyi seviyorsanız bu sizin için çok zor olmayacaktır hatta baya bir eğlenceli olacaktır. Gün içerisinde belirli zamanlarda sadece Lehçe şarkılar dinleyin.

4. film ve dizi izleyin


Hep Hollywood izlemek yerine biraz da Polonya filmlerini izlemeyi deneyebilirsiniz, veya Hollywood’tan vazgeçmem ben diyorsanız o filmleri Lehçe altyazılı olarak izleyin. Hayır ben Hollywood’ta sevmiyorum Türk filmi izlemek istiyorum sadece diyorsanız da, dilediğiniz Türk filmi için Lehçe altyazı indirip izlemeyi tercih edebilirsiniz, ayrıca YouTube’ta da bazı kanallar Türk dizilerini Lehçe altyazılı olarak onlardan izleyebilirsiniz. Bu söyleneni yaptığınızda bir bakmışsınız ki altyazıya bile ihtiyaç duymuyor olacaksınız.

5. sinemaya gidin

Dilerseniz Polonya’da da sinemaya gitmeyi tercih edebilirsiniz. Bulunduğunuz şehirde İngilizce biliyorsanız, vizyona giren filmleri Lehçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

6. Radyo dinleyin

Özellikle haber radyoları dinlemeyi tercih edebilirsiniz, veya yerli şarkıları yayınlayan radyo istasyonlarını tercih edebilirsiniz. Bu başlarda size belki biraz sıkıcı gelebilir fakat kulağınız alıştığı zaman bunu seveceksiniz.

http://www.radiozet.pl

http://www.eska.pl

 

7. masal kitapları, dergiler veya gündelik gazeteler okuyun

Her zaman Lehçe dil bilgisi okumaktan sıkıldınız mı? Bu işi daha eğlenceli hale getirmek istiyorsanız, Lehçe çocuk masal kitapları alıp okuyabilir veya hoşunuza giden dergileri, gazeteleri alıp okumaya çalışabilirsiniz.

8. Podcast izleyin

Lehçe Podcast’ler izleyin. Belli konuları kısa bir video şeklinde anlatan bu Lehçe Podcast’leri izleyerek hem dil hemde yeni birşeyler öğrenebilirsiniz.

https://www.youtube.com/user/MrRealPolish

9. Lehçe olarak arkadaşlarınızla mesajlaşın

Konuşmak bu işin altın kurallı. Özellikle yazınızı ve günlük konuşmanızı geliştirmeniz için, okul veya iş yerindeki arkadaşlarınıza lehçe olarak yazılı mesajlar gönderin.Hatta daha anlayışlı bir arkadaşınız varsa mail veya mektup da yazabilirsiniz.

10. Bunları yaparken ders notlarınızı almayı ve egzersizler çözmeyi de unutmayın

Her ne kadar yukarıda eğlenceli olarak bahsettiysek, dili akıcı öğrenmek istiyorsanız derste aldığınız notlara bakmayı unutmamak ve o konuyla ilgili egzersizler çözmek hem öğrenmenizi kolaylaştırır hem de dil seviyenizi çözdüğünüz egzersizlerle seviyenizi ölçmenizi sağlayabilir.

Beğendiyseniz, paylaşmayı unutmayın. Bir sonraki yazımdan görüşmek üzere..:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir