Polonya’da Eğitimin Avantajları

Üniversite hayatı sadece partilerden, içkilerken ibaret değil, yeni insanlarla tanışma ve o anın her dakikasından zevk almaya bakmadır da ayrıca.:) Yeni bir şeyler öğreneceğin hiç kuşkusuz bir gerçek, ayrıca eğitimin boyunca hiç fark etmeden o lise hayatındaki senliğin gitmişte, ufku genişlemiş, deneyim kazanmış, iş hayatına hazır bir insana dönüşmüş gibi geliyor  bir anda. Bu deneyimlerini de elbette kazanırken harcayacağın o efor paha biçilmez bir eğlence olacak senin için.

Sende katılmıyor musun, öğrenci olmanın getireceği harika fırsatların içinde; yeni şeyleri deneme şansı, yeni kültürler, yeni insanlar, yeni bir geleceğe ilk adımın içerdiğini…İş hayatına başladığında bu saydıklarımın bir çoğu için vaktin olamayacabileceğini sende biliyorsun. Acı fakat gerçek bu.

Gelelim neden Polonya’yı bu serüveninizin içinde yer alması gerektiğine..

Öncelikle Polonya’da bir çok harika keşfedilmeyi bekleyen yer, etkinlikler ve bu etkiniliklerin bir çoğunu yapabilmeni sağlayacak indirimler yer alıyor. Şimdi kafanızda canlanması için size burada yapabileceğiniz etkinliklerden bahsedeceğim:

  • Tiyatrolar, Sinemalar, Müzeler…

Buraya geldiğin an ilk haftalarda okuldan elde edeceğin döküman senin öğrenci kartın olacaktır. Hazır bu öğrenci kartını elinde tutuyorken, yararlanmamak olmaz değil mi? Bu öğrenci kartını kullanarak sinemalara, tiyatrolara, müzelere ve bir çok aktiviteye cüzdanının hepsini boşaltmadan indirimli bir şekilde ulaşmanı sağlayabilirsin. Bunların hepsi mümkün oluyor çünkü öğrenciysen Polonya sınırları içerisinde %50 indirimi kaptın demektir.

  • Spor Salonları, Fitness, Yüzme Havuzları, Tenis Kortları..

Fazla kilolarınızın olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hiç sorun değil, Türkiye’ye kıyaslayınca burada 3 ay süreyle anlaşma yapabilirken Türkiye’de sadece 1 ay spor salonuna gidebileceğinizi duyduktan sonra gerçekten, Polonya’da fazla kilolarınızın cüzdanınızın daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Türkiye’de spor salonu için harcayacağınız geri kalan o 2 aylık masrafınızı da yine yüzme ve tenis için harcayabilirsiniz. Mantıklı geliyor değil mi?

  • Publar ve Gece Hayatı

Bu bölüm baya bir hızlı olacak. Öğrenciysen, gece klüplerine bedava girişi geçtim, içeri adım attıktan sonra oradan hop diye bir sürprizle karşılaşma olasılığını veya bara yaklaşıp lan klüpte bu kadar uygun içki mi olur diye söyleyebileceğinizi unutmayın. Bütün bu hızlı anlatımın o gece her şeyi hızlı öğrenip bir sonraki gün ders günü olunca sizi afallatabileceğini unutmayın lütfen.

(Ücretisiz etkilikler sadece yapılan öğrenci etkinlikleri için geçerli*- normal etkinlerde giriş ücreti ortalama 20 PLN)

Peki Bu Avantajları Nasıl Sağlayacağım Ben Tam Olarak?

diyorsan…

Bütün bunların hepsine sadece o okulun ilk haftalarında verilen öğrenci kartını sağlamakla sağlayabileceksin. Çok kolay görünüyor di mi? Eğer ki, Polonya’da bir üniversitede okuyorsan gerçekten de öyle. Fakat eğer ki Erasmus için buraya geldiysen belki bu kartı alırken bir sıkıntı ile karşılaşabilirsin maalesef…Bu tür durumlarda ise elinde aşağıdaki kartlardan birisini kesinlikle yanında bulundurmalısın.

ISIC Kart

ISIC (International Student Identity Card) ile yapabileceğiniz her şey yukarıda listelediğim bilgiler ile aynı. ISIC sizi Polonya’da bir üniversitede okumuyorsanız dahi sizi öğrenci gibi gösterecektir. Fakat bazen bazı Publar, spor salonları, müzeler vs. bu kartın ne olduğunu anlamayabilirler ve sizin normal mi yoksa indirime mi tabi tutulacağınız hakkında yanılabilirler, bu tür durumlarda onlara sadece kendinizi açıklayın. Bu kart Polonya’da okuyan bir öğrencinin kartına eş değerdir.

Daha fazla bilgiyi ISIC kartın kendi sitesinde bulabilirsiniz.

EYCA

Bu kart diğer kartlara oranla biraz daha düşük kademede. Bu kartı Polonya Demiryolları(PKP)’de veya ulaşım sistemleri(MPK) da indirimli bir şekilde kullanamazsınız. Bu kart ayrıca size indirimli sinema bileti alma imkanı veya spor salonuna indirimli bir şekilde kayıt imkanıda sağlamıyor fakat bu kart ile diğer bir çok servisten indirimli bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Mesela, dil kursu, dans kursu veya bir çok diğer özel etkinliklerden faydalanabilirsiniz. Hatta bazı ürünleri bazen daha uyguna alabilirsiniz. Yine de o kadar kötü değilmiş di mi??

Bu kartı almak için bu linke tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Polonya’da sağladığı bütün indirimleri bulmak için de bu linke tıklayabilirsiniz. (Sadece Lehçe içerik)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir