Polonya Hükümeti Medyaya Sansürden Vazgeçti!

Polonya hükümeti gazetecilerin meclisten görüntü almasını engelleyen yasal düzenleme ile ilgili planlarını geri çekti. Hükümetin planları yoğun protestolara yol açmıştı.

Polonya hükümeti medyaya yönelik tepki çeken planlarından vazgeçti. Polonya Senatosu Başkanı Stanislaw Karczewski, “Gazeteciler için bugüne kadar geçerli olan çalışma koşullarını değiştirmeyeceğiz” dedi. İktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) milletvekili Karczewski, sonucu ‘geri adım attık” şeklinde açıkladı.

Muhafazakar Polonya hükümetinin planlarına göre 2017’den itibaren gazetecilerin meclis binasından değil, ayrı bir medya merkezinden haber yapmaları öngörülüyordu. Medya temsilcileri ve muhalifler yeni düzenlemeyi Polonya Parlamentosu’nun alt meclisi Sejm’den bilgi edinilmesini güçleştireceği gerekçesiyle eleştiriyordu.

Yoğun tepki gelmişti
PiS’nin sansür uyguladığını savunan yüzlerce kişi geçen yıl Aralık ayında hükümeti protesto etmişti. 16 Aralık’ta birkaç muhalif milletvekili meclis kürsüsünü işgal etmiş, göstericiler de parlamento binası çıkışlarını kapatmışlardı. Aralarında PiS Genel Başkanı Jaroslow Kaçinski ile Polonya Başbakanı Beate Szydlo’nun da bulunduğu pek çok milletvekili, polisler göstericileri dağıtıncaya kadar saatlerce binayı terk edememişti.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir