Polonya’da Araba Kullanmak!

Eğer ki Polonya kurallarını bilmiyorsanız, Polonya’da araba kullanmak bazen sizin için bir problem olabilir. Peki, neler bilmemiz gerek?

Polonya’da Araba Sahibi Olmak
Bunun için üç seçenek var: Arabanızı kendi ülkenizden buraya getirebilirsiniz (ülkenizin Polonya ile olan ilişkisine bağlı), Polonya’dan araba satın alabilirsiniz veya Polonya’dan araç kiralayabilirsiniz. Bütün seçeneklerinde kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunuyor.

İlk düşünmemiz gereken konu, aracın sigortası olacaktır. Eğer ki kendi ülkenizde sigortası varsa Polonya’da düşünmenize gerek yok. Fakat araç sigortalı değilse öncelikle aracınızı Polonya’daysanız sigortalatmanız gerekiyor.

Polonya’da araç sigortası zorunlu ve iki farklı şekilde sunuluyor, birincisi “OC” olarak adlandırılıyor. “OC” sigortalamasında sürücü değil aracınız sigortalanıyor, yani bir diğer deyişle aracınız bir başkası tarafında kullanılsa dahi aracınız sigortalı olmuş oluyor.”OC”de bulunan bir diğer önemli konu ise aracınızın sigortası olası bir kaza anında eğer ki siz hatalı değilseniz karşılanıyor. Eğer kazanın sorumlusu sizseniz, aracınızın masraflarını sizin karşılamanız gerekiyor. Bu tür bir durumda da siz ilgilenmek istemiyorsanız o zaman sigortanızı yaptırırken “OC” değil de, “AC” seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

Sigorta ile bağlantılı olan bir diğer önemli konu ise aracınızın Teknik Kontrolü/Motor Bakımı (MOT). Bunu ne tür aralıklarla yaptığınız aracınıza bağlı. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir konu şu ki; eğer ki aracınızı Polonya’da sigortalattıysanız, aracınızın Teknik Kontrolü ile ilgili bir problemi yok. Yapmanız gereken tek şey, aracınız için uygun bir tamirhane bulmak (Lehçesi – Stacja Kontroli Pojazdów) ve aracınızı kontrol için oraya bırakmak. Fakat, aracınız Polonya sınırları içerisinde sigortalanmadıysa, aracınızın bakımını yapan kişi kağıtları imzalayamayacaktır. Sadece Polonya sınırları içerisinde sigortalanan araçlar geçerli bir teknik kontrol sağlayabilir. Yani aslında bakarsanız, eğer ki aracınızın motor bakımının bitiş tarihi yaklaşıyor ve aracınız sigortalı bir şekilde buradaysanız bu memlekete dönmek için güzel bir neden olabilir.

Sürücü Belgesi (Ehliyet)

Eğer ki, Avrupa Birliği vatandaşı değilseniz, kendinize uluslararası geçerli bir ehliyet sağlamanız gerekmektedir. Eğer, bir Avrupa Birliği vatandaşı iseniz, sadece ehliyetinizi yanınızda getirdiğinizden emin olun, ehliyetiniz Polonya’da geçerli. Türk Ehliyetiniz varsa, 6 ay kullanma hakkınız bulunuyor. Daha sonra bağlı olduğunuz belediyeye giderek Polonya ehliyeti için başvuru yapmalısınız. Artık bildiğiniz üzre yazılı yani teori sınavını geçmeniz gerekiyor. Sonrasında Polonya ehliyetini alıyor ve Türk ehliyetinizi geri veriyorsunuz. İki ehliyeti birden kullanamıyorsunuz yani. (Güncelleme: 6/6/2018)

Eğer ki, sürücü ehliyetinizi Polonya’da almak istiyorsanız, fakat Lehçe bilmiyorsanız, sınava İngilizce de girebilirsiniz. Sürücü kursu ile görüştüğünüzde İngilizce olarak sınav almak istediğinizi belirtin.

Genel Sürüş Kuralları

Polonya da diğer Avrupa Birliği ülkelerine benzen kurallara sahip. Bu listede bazı genel kuralları hatırlatacağım. Muhtemelen zaten biliyorsunuzdur fakat yinede problem yaşamak istemiyorsanız, okumanızda fayda var.

 1. Arabanın ruhsatı, sigorta belgesi ve ehliyetiniz daima yanınızda olmalı.
 2. Olası bir duruma karşı aracınızda daima ilk yardım çantası, yangın söndürücü, güvenlik yeleği ve tehlike uyarı üçgeni bulunmak zorunda.
 3. En önemli konulardan birisi, aracınızın koltuğuna oturduktan hemen sonra emniyet kemerini takmanız gerektiği.(Sürücü veya aracın içerisinde bulunan birisi olmanız önemli değil. Araç içinde kim olursa olsun, yolcu da sürücü de, emniyet kemeri takmak zorundadır. Eğer asi olmak isterseniz aklınızda bulunsun cezası 100 PLN)
 4. Çocuklu seyahat ediyorsanız, kaç yaşında olduklarını bilmeniz gerekiyor (kendi çocuğunuzda pek zor olmaması gerek.) ve 12 yaşından küçüklerse ön koltukta oturmaları yasak.
 5. Boyu 150 cm’den küçük olan çocukların çocuk koltuğunda oturmaları zorunlu.
 6. Muhtemelen şu an ki kural pek de özel olmayacaktır senin için, alkollüyken araç kullanmak yasak. Polonya’da alkol sınırı 0.2 ve bu kuralı çok az dahi geçsen kuralları çiğnemiş oluyorsun. Polonya trafik polisleri bu kural hakkında çok katılar. Çünkü her yıl yüzlerce trafik kazasına alkollü sürücüler sebep oluyor.
 7. Ayrıca hatırlanması gereken bir diğer kural, Polonya’da kısa farlarını daima açık olması gerekiyor. (Gece-gündüz fark etmeksizin)
 8. Polonya’da kaza alanlarında siyah nokta(czarny punkt) olarak adlandırılan levhalar bulunmaktadır. Bu levha sizlere dikkatli olmanızı, aracınızı yavaş kullanmanızı işaret eder.
 9. Eğer karşı taraftan gelen bir araç size iki kez farla işaret ediyorsa bunun iki anlamı olabilir:
 • Yakınlarda bir yerde trafik polisi olabilir, muhtemelen radar kontrolü
 • Veya 7. kuralı ihmal ediyorsunuzdur.

Polonya’da Hız Limitleri

Bazen aracını çok hızlı kulanmak o gittiğin hızı hissetmek isteyebilirsin. *Otobanlardan bahsetiyorum elbette… Ancak hızlı giderken kuralları çiğnemenizde hoş olmaz.Aşağıdaki listede Polonya sınırları içerisinde gidebileceğiniz limitleri bulabilirsiniz :

 • Otobanlar – 120 km/s
 • Bölünmüş yollar – kentsel alanın dışında  – 100 km/s
 • Bölünmüş yollar ve tek yön direk anayollar – kentsel alanın dışında 100 km/s
 • Kentsel bölgenin dışındaki tek yön anayollar – 90 km/s
 • Kentsel bölgedeki anayollar – 90 km/s
 • Yol yapım alanları – 50 km/s ( Saat 5 ike 23 Arası) ; 60 km/s (Saat 23 ile 5 arası)

Unutmadan: Polonya’da baya bir fazla mobese ve radar kamerası var. Hatta bazıları aklınızın ucundan geçmeyecek alanlarda. O yüzden kurallara uymanız önerilir.

Kurallar, hayatımızı kolaylaştırır… Teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir