Polonya’da sebze fiyatlarına zam gelecek mi?

Avrupa’daki kötü hava koşulları olmasından özellikle güneydeki İspanya ve İtalya’daki seller nedeniyle orada yetişen sebzelerin bir kısmının yok olduğu belirtiliyor.  Burada yetişen sebzeler özellikle Kuzey Avrupa’nın kış aylarındaki ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu sebeple yükselen sebze fiyatları ve tedarik sorunlarının İngilizleri endişelendiriyor. İngiltere’nin yanında Polonya’nın kış aylarında da ithal sebzeleri alması sebebiyle fiyatlarda yükselme olabileceği belirtiliyor.

İspanya’nın güneyinde bulunan Murcia bölgesinde son 30 yıldaki en fazla yaşanılan yılın Aralık 2016 döneminde  yaşandığı belirtiliyor. Bu bölgenin en büyük önemi ise Avrupa’ya gönderilen taze sebzelerin yüzde 80’nini tedarik eden bir bölge.

İngiltere’de zam endişesi

Meyve ve sebzelerin yarısından fazlasını ithal eden İngiltere,  yaşanılan kötü hava şartlarından dolayı fiyat artışlarından endişe duyuyor. Uzmanlara göre tedarik sorunu ve yüksek fiyatlardan dolayı özellikle domates, salatalık, biber ve kabak fiyatlarında artış meydana gelmesi yüksek bir ihtimal olarak gözüküyor.

Polonya’da da fiyatlarda artış endişesi

İngiltere ile birlikte Polonya’da da fiyatların artabileceği belirtiliyor. Credit Agricole’de Ekonomist olan Jakub Olipra’ya göre; Polonya’ya genel sebze ithalatında İspanya’nın yüzde 23,3 ve İtalya’nın da yüzde 5.6 oluşturduğu belirtiliyor. Polonya’nın kış aylarında ağırlıklı olarak İspanya’dan sebze ürünleri ithal ettiği belirtiliyor. Özellikle kış aylarında Polonya’ya gelen domates ve salatalıkların neredeyse yüzde 80’lere kadar olan kısmının İspanya’dan geldiğini belirtiyor.

Jakub Olipra’ya göre fiyatlarda artış meydana gelme olasılığını yüksek olduğunu belirtiyor. Maliyet artışının sadece domates ve salatalıkta değil marul ve karnıbahar fiyatlarında da beklendiğini ekliyor.

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir