Polonya’da pek çok bankanın sistemlerine izinsiz giriş tespit edildi

Polonya’daki bankacılık sektörü tarihinde belki de en büyük saldırıyı yaşadı. Geçen hafta itibariyle pek çok bankanın sunucusunda zararlı yazılım (malware) tespit edildi.

İsmi verilmeyen bazı bankalara ait güvenlik ekipleri, kendi sunucuları başta olmak üzere diğer banka sunucularında da çalışabilen zararlı keşfetmişler. Fakat asıl şaşırtıcı olan ise kötü amaçlı yazılımın kaynağının Polonya’daki finansal sistemlerin güvenliğinden ve gözetiminden sorumlu olması için oluşturulmuş devlete ait Polish Financial Supervision Authority (KNF) kurululuşu olduğu belirtildi.

KNF ise yapılan saldırıyı doğrulamış ve kendi sistemlerinin izin verilmeyen kişiler tarafından (yurt dışı kaynaklı) girildiğini duyurdu. Olayın açığa çıkmasından sonra KNF, sunucuların tamamını kapatmış ve incelemeye başladığını duyurdu.

Zararlı JavaScript dosyası

Kaynağı belirlenemeyen saldırıda, KNF websitesi üzerinden yayılan  zararlı bir JavaScript dosyasının bilgisayarlara indirildiği yapılan analizler sonucunda belirlenmiş. Zararlı yazılım tespit edilmeden önce ise pek çok kişi ve kuruluşun sistemlerine bulaştığı belirtiliyor. Özellikle hedeflerin kullanıcılardan ziyade bankaların altyapı sistemleriymiş. Hatta hedeflenen bazı bankalara ait kritik sunucularda zararlı yazılımın zaman zaman kontrolü ele geçirdiği belirtilenenler arasında yer alıyor.

Yapılan analizlerde zararlı yazılımın daha önce herhangi bir yerde rastlanmadığı belirtiliyor. Özellikle güvenlik araştırmacılarının güncel olarak kullandığı Virustotal üzerinde zararlı test edilmiş ve  yapılan testlerde yüzde yüz güvenli olduğu görülmüş.

20’ye yakın ticari banka etkilenmiş

badcyber.com‘da yayınlanan makalede yazar, bir çok banka ile iletişime geçtiğini ve yaklaşık olarak 20 ticari bankanın bu zararlıdan etkinlenmiş olduğunu belirtiyor. Ve bunların dışında başka bankalarında etkilenip-etkilenmediğini araştırmaya devam edeceğini belirtiyor.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir