İngilizce’yi İkinci dil olarak en iyi kullanan ülkeler [İnfografik]

Günümüz itibariyle İngilizce‘nin bir dünya dili olduğunun herkes tarafından fark edildiğini düşünüyorum ki gerçekte de böyle. Bu yüzden ana dili dışında yeni bir dil öğrenmek istenildiğinde çoğunlukla ilk tercih İngilizceden yana oluyor.

Dünya üzerinde yaklaşık 1.5 milyar kişinin İngilizce konuştuğu tahmin ediliyor. Yapılan araştırmalarda yaklaşık 400 milyon kişinin ana dilinin İngilizce olduğu belirtiliyor. Yani 1 milyarın üzerinde insan İngilizce’yi ikinci bir dil olarak kullanıyor.

İngilizce Yeterlilik Endeksi, dünya üzerinde İngilizce öğrenilen yerlerle ilgili bir araştırma yaptı. Yapılan araştırmalar İngilizce’yi ikinci dil olarak en iyi kullanan ülkeleri bulmayı amaçlıyordu. Araştırmaya göre Hollanda, 72 puan alarak birinci sırada yer aldı. Daha sonrasında ise peş peşe kuzey ülkelerinin birbirlerini takip ettiklerini görüyoruz.

Hatta ilk 10 içerisinde nüfus olarak en kalabalık ülkenin 9. sırada yer alan Almanya olduğunu görüyoruz. Yine listede yer alanların Singapur dışında tamamının Avrupa ülkeleri olduğunu görüyoruz.

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

One Comment on “İngilizce’yi İkinci dil olarak en iyi kullanan ülkeler [İnfografik]”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir