Ünlü girişim hızlandırma programı Y Combinator’e kabul edilen Polonyalı girişimler

Dünyaca ünlü girişim hızlandırıcı Y Combinator, dünyanın çeşitli yerlerinden girişimcilere yatırımda bulunmuş ve bugüne kadar pek çok girişimin hayata geçmesinde önemli rol oynamış. 2005 yılında hayata geçirilen program, bugüne kadar 1400’ün üzerinde girişime tohum yatırımı yapmış.

Kuruluşundan bu yana  Y Combinator iki tane Polonya merkezli girişimi kabul etmiş. Bunlardan bir tanesi 2013 yılında, bir diğeri ise bu yıl Şubat ayında gerçekleşmiş.

1- Estimote

Krakow merkezli olan girişim, beacon teknolojisi üretiyor.  Beacon, düşük enerjili Bluetooth (Bluetooth low energy – BLE) teknolojisini kullanan konum tabanlı bir etkileşim teknolojisidir. Estimote, kuruluşundan sonraki başarılı adımları sayesinde 2013 yılında Y Combinator‘e kabul edilmiş.

Şirket en son 2016 yılının Ocak ayında, Javelin Venture Partners önderliğinde aralarında Digital Garage, Homebrew, Box Group, Commerce Ventures, Josh McFarland (TellApart Kurucusu ve CEO’su) ve güçlü stratejik melek yatırımcıların olduğu gruptan  $10.7 Milyon Seri A yatırımı aldı.

2- Pilot

İkinci olarak Y Combinator‘e kabul edilen Polonyalı girişim Pilot oldu. 2009 yılında kurulan girişimden kısaca bahsetmek gerekirse, dünyanın heryerinden geliştiricileri ve tasarımcıları kolayca bularak bir ekip oluşturmanızı sağlıyor. Tek tık ile faturalandırma, ödeme, sözleşme ve diğer konuları da kolayca halletmeyi amaçlamışlar.

Crunchbase verilerine baktığımda Pilot ilk yatırımını  10 Şubat 2017’de Y Combinator‘den almış ve toplamda 120 bin dolar olarak gerçekleşmiş.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir