Ünlü girişim hızlandırma programı Y Combinator’e kabul edilen Polonyalı girişimler

Dünyaca ünlü girişim hızlandırıcı Y Combinator, dünyanın çeşitli yerlerinden girişimcilere yatırımda bulunmuş ve bugüne kadar pek çok girişimin hayata geçmesinde önemli rol oynamış. 2005 yılında hayata geçirilen program, bugüne kadar 1400’ün üzerinde girişime tohum yatırımı yapmış.

Kuruluşundan bu yana  Y Combinator iki tane Polonya merkezli girişimi kabul etmiş. Bunlardan bir tanesi 2013 yılında, bir diğeri ise bu yıl Şubat ayında gerçekleşmiş.

1- Estimote

Krakow merkezli olan girişim, beacon teknolojisi üretiyor.  Beacon, düşük enerjili Bluetooth (Bluetooth low energy – BLE) teknolojisini kullanan konum tabanlı bir etkileşim teknolojisidir. Estimote, kuruluşundan sonraki başarılı adımları sayesinde 2013 yılında Y Combinator‘e kabul edilmiş.

Şirket en son 2016 yılının Ocak ayında, Javelin Venture Partners önderliğinde aralarında Digital Garage, Homebrew, Box Group, Commerce Ventures, Josh McFarland (TellApart Kurucusu ve CEO’su) ve güçlü stratejik melek yatırımcıların olduğu gruptan  $10.7 Milyon Seri A yatırımı aldı.

2- Pilot

İkinci olarak Y Combinator‘e kabul edilen Polonyalı girişim Pilot oldu. 2009 yılında kurulan girişimden kısaca bahsetmek gerekirse, dünyanın heryerinden geliştiricileri ve tasarımcıları kolayca bularak bir ekip oluşturmanızı sağlıyor. Tek tık ile faturalandırma, ödeme, sözleşme ve diğer konuları da kolayca halletmeyi amaçlamışlar.

Crunchbase verilerine baktığımda Pilot ilk yatırımını  10 Şubat 2017’de Y Combinator‘den almış ve toplamda 120 bin dolar olarak gerçekleşmiş.

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir