Polonya’daki Girişimciler ReaktorWarsaw’da Buluşuyor!

Geçtiğimiz yıl sizlere Polonya’daki girişimcilik ekosistemi ile ilgili pek çok ayrıntılı bilgilerin yer aldığı yazılar yayınlamıştım. Varşova ile ilgili yazımda etkinlikler adı altında OpenReaktor’u çok kısa bir şekilde yazmıştım.

Açıkcası Polonya’da girişimcilik ekosistemi ile ilgili sadece İngilizce’nin konuşulduğu ve düzenli olarak yapılan birkaç meetup’dan bir tanesidir. 2011 yılında Borys Musielak (Filmaster), Anna Walkowska (Homplex) ve Kuba Filipowski (Human Way) tarafından kurulan ReaktorWarsaw, birkaç farklı hizmeti ile Polonya’daki ekosistemin gelişmesine katkıda bulunuyor. Hatta belli zamanlarda TechCrunch ile ortaklaşa meetup’lar da düzenliyorlar.

Ben daha önce Aralık 2016’da gerçekleştirilen etkinliğe katılmıştım. Katıldığım zaman gelen konuklar arasında PizzaPortal kurucusu ve şuanda iTaxi Yönetim Kurulu’nda da yer alan Lech Kaniuk bulunuyordu.

Her ay düzenli olarak gerçekleştiriliyor

İlk olarak her ay düzenli olarak geçekleştirdiği OpenReaktor adlı etkinliğinden bahsedeceğim. Konsept olarak kısaca bahsetmek gerekirse; etkinliğin başlamasına bir saat kala toplanılmaya başlanılıyor. Bu süre zarfında pek çok kişi ile tanışıp, networkunuzu genişletebilirsiniz. Tabi size ait, içinde yer aldığınız veya gerçekleştirmeyi düşündüğünüz bir girişim bulunuyorsa, orada tanıştığınız kişilere anlatma imkanına sahip oluyorsunuz.

Ortak dil İngilizce

Genel itibariyle etkinliklerde iki yada üç konuşmacı yer alıyor. Konuşmacılar arasında Polonyalılar’ın yanı sıra yabancı konuklarda yer alıyor. Her nekadar Polonyalı konuşmacılarda yer alsa konsept İngilizce olduğu için gelen her konuk buna uyuyor ve ortamda tek bir dil kullanılıyor.

Etkinliğe katılanlara bira ve pizza

Etkinliğe katılanlara ikramlar unutulmamış. Katılanlar sınırsız olarak bira içebiliyor ve etkinliğin bitmesine doğru pizzalar geliyor. Yine etkinlik sonrasında tanışmadığınız kişiler ile tanışabilir ve bilgi alış-verişinde bulanabiliyorsunuz.

Girişimcilere çalışma alanları sunuluyor

Etkinlik dışında ReaktorWarsaw, girişimcilere ve freelancer olarak çalışanlara hazır çalışma alanları sunuyor. Yararlanmak isteyenlere 7/24 çalışma alanı, hızlı internet, yazları dışarıda çalışabilecek bahçe, toplantı salonu sunulanlar arasında yer alıyor.

Aylık olarak ise 600 PLN +KDV olarak belirlenmiş. Bunun yanında günlük 40 PLN ödeyerekte yararlanabiliyorsunuz.

Hızlandırma Programı ReaktorX

İkinci olarak girişimcilere ReaktorX adında hızlandırma programı sunuyorlar. Öğrenci olanlar, profesyonel hayattan girişimciliğe atılmak isteyenler daha doğrusu fikri olan herkesi kabul ediyorlar. Bunların yanında fikri olan ama teknik konulara vakıf olmayan kişilere yada girişimlere de yardımcı oluyorlar. Kabul edilenler ReaktorX danışmanlarıyla birlikte çalışma imkanına sahip oluyorlar.

Yukarıdaki konular ve daha fazlası hakkında bilgi alabilmek için ReaktorWarsaw’ın web sitesine bakmanızı öneriyorum.

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir