PwC Rapor: Polonyalı şirketlerin yüzde 96’sı siber saldırıların hedefi oldu

PwC tarafından dün gerçekleştirilen sunumda yayınlanan raporun sonuçlarına göre, 2016 yılında Polonya’daki orta ve büyük şirketlerin yüzde 96’sı siber saldırıların hedefi olmuş. Siber saldırılar arasından ise en fazla kullanılan yönetemin phishing (oltalama) saldırıları olduğu belirtiliyor.

PwC tarafından dün yapılan “Ochrona biznesu w cyfrowej transformacji” sunumuna göre Polonya’daki orta ve büyük şirketlerin yüzde 96’sı 2016 yılında bilgi güvenliği/BT sistemi ihlali bildirmiş.

Sunuma göre yaşanan bu tarz ihlallerin oranının yüzde 64’ü bulduğu ve sayıya vurulduğunda 500’ü geçtiği belirtiliyor. Yine ek olarak endüstri şirketlerinin yüzde 41’i bir hacker saldırısı sonucu altyapı sistemlerine gelecek zararın önemli bir maliyet getireceğinden endişe duyuyor.

En popüler yöntem oltalama saldırıları

Geçen sene gerçekleşen siber saldırı yöntemleri arasından en popüler yöntemin oltalama yani phishing saldırıları olduğu belirtilmiş. Kullanıcıyı aldatmaya yönelik bir saldırı yöntemi olan oltalama saldırılarının oranının yüzde 39 olduğu belirtiliyor. İkinci olarak yüzde 35 ile BT sistemlerin kullanımı ve üçüncü olarakta yüzde 23 ile harici veri saklama (bulut teknolojileri) olarak gerçekleşmiş.

Polonyalı şirketlerin endişeleri

Sunumda gösterilen anket sonuçlarına göre şirketler siber saldırılar sonucunda; yüzde 35 ile yasal tehlike ve maddi kayıplardan,  yüzde 25 ile şirket içi sızıntılardan, yüzde 35 ile müşteri kaybı ve fikri mülkiyet hırsızlığından endişe duyuyorlar.

Fakat yapılan anketin diğer sonuçlarına göre, pek çok ülkede olduğu gibi Polonya’da da şirketler açısından siber farkındalığın olmadığı göze çarpıyor. Ankete katılan şirketlerin yüzde 55’nin hala yapılacak saldırılırın veya yapılan saldırılara sonucunda sızan verilerin kendi ticaret organizasyonlarına olacak etkisinin farkında olmadıklarını göstermiş.

Veri sızıntılarının pek çoğu çalışanlar tarafından gerçekleştiriliyor

Yine sunumda gösterilen verilere göre şirketlerin tespit edebildiği güvenlik ihlallerinin veya siber vakaların yüzde 79‘nun kendi çalışanları tarafından gerçekleştirildiği tespit edilmiş. Hackerlar tarafından gerçekleştirilen ihlallerin oranının ise yüzde 62 olduğu belirtilmiş.

Polonyalı şirketler güvenlik ihlallerini önlemek için ne kadar harcama yapıyor?

Bunlar yaşanırken orta ve büyük ölçekli Polonyalı şirketlerin güvenliğe ne kadar yatırım yaptıklarıyla ilgili olarakta bazı rakamlar paylaşıldı. Yapılan anketlere göre 1 milyon PLN ve üzerinde harcama yapan şirket oranının yüzde 48, 500 bin ile 1 milyon PLN arasında harcama yapan şirket sayısının yüzde 50’den fazla olduğu belirtilmiş.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir