Eğitim ve Danışmanlık… Ne güzel bir sektör değil mi? Peki, kime güveneceğiz? Nasıl güveneceğiz? Paramızı kaptırmadan ‘doğru’ bilgilere ulaşıp Polonya’ya gelmenin bir yolu olmalı!

Uzun bir zamandan sonra yine eğitim danışmanlık şirketlerinin fırsat bu fırsat deyip insanları mağdur etme hikayelerini duymaya başladık. Gönül ister ki bu şirketler gelecek kişilere gerçekten kaliteli bir hizmet versinler. Fakat olaylar hiç bu şekilde gelişmiyor.

Şimdi aşağıda sizlere daha önceki yıllarda gerçekleşen ve halen de gerçekleşmekte olan bir hikayeden bahsedeceğim. Genel itibariyle yazılarımda bu tarz üslup kullanmam; fakat bu ve benzeri şirketler hak ediyor bunu, takdir edersiniz ki.

Bu eğitim danışmanlık şirketleri Türkiye’de eğitim fuarlarına veya okullarda düzenlenen seminerlere katılıyorlar. Bu ve benzeri etkinliklerde daha fazla insanı çekebilme adına Polonya’nın çok çok ucuz bir ülke olduğunu – 10 sene öncesi için doğru da– ve Polonya’daki tüm üniversitelerin Türkiye’de YÖK tarafından tanındığı ve güncel olmayan pek çok  bilgiyi veriyorlar. Ki Polonya’daki tüm üniversitelerin YÖK tarafından tanınma olayı geçmiştede doğru değildi şimdi de değil.

Türkiye’deki üniversite giriş için yapılan sınav sistemi düşünüldüğünde, haliyle bunu duyan lise çağındaki öğrenciler için çok iyi bir alternatif oluyor, Polonya’da eğitim fikri. Fakat olay bundan sonra başlıyor.

Hazır mısınız?

Gereğinden fazla danışmanlık ücretleri

Hikayeye devam etmeden önce, danışmanlık ücretlerinin haddinden fazla olduğu konusunda herkesin hem fikir olduğuna eminim. Düşünsenize, altı üstü bir üniversite veya dil kursu (hazırlık okulu) kaydı için en az 1200-1500 Euro para istiyorlar. Bana göre bu ücret 300-500 Euro bandında olmalıdır. Yanlış mı?

Hatta geçen sene bize gelen bir mailde kendini çakal zanneden bir danışmanlık şirketi bir kişiden 4400 Euro ücret istemiş. Evet, yanlış duymadınız, üniversite veya dil okulu kayıt ücreti ve yıllık harcı dışında, sadece kayıt olup vize alabilmek için, bu parayı istemişler. Şuan için bakıldığında Polonya için eğitim danışmanlığı yapan şirketler en az 1200 Euro ücret istiyorlar; ki bu ücret hala şaka gibi.

Polonya’da tezgahı kurmuşlar!

Türkiye’den kayıt aldıkları kişileri Polonya’da özellikle belirledikleri bir şehre gelmeleri için bir şekilde ikna ediyorlar. Ve öğrencilerin başka bir şehre gitmemesi için de her türlü yalanı söylemekten çekinmiyorlar. İlk olarak Lehçe yada İngilizce dil kurslarından başlayayım. Kayıt aldıkları öğrencilerin hepsini buralara yazdırıyorlar. Haliyle tüm öğrencileri buraya getirdikleri için anlaştıkları dil kurslarından iyi bir ücret alıyorlar. Sadece anlaşma imzaladıkları yerlere kayıt yaparlar. Diyelim ki siz Varşova Teknoloji Üniversitesi’nde okumak istiyorsunuz. Eğer anlaştığınız danışmanlık şirketi, o üniversite ile değil de Wroclaw Teknoloji Üniversitesi ile anlaşmış ise, kaçarınız yok, Wroclaw’da okuyacaksınız. Sizi mutlaka ikna etmeye çalışacaklar. Varşova’nın yaşanamayacak şehir olduğundan, başkent havasından, sıkıntılardan ve daha nelerden nelerden bahsederek sizi Wroclaw’a kayıt etmek isteyecekler. Wroclaw sadece bir örnekti. Ki, Wroclaw Teknoloji Üniversitesi de epey kalitelidir. Demek istediğimiz, mesele ikili anlaşmalarla dönmekte.

Dil kurslarına başlayan kişiler derslere başladıkları zaman sınıfta bulunanların yüzde 90’nının Türk olduğunun farkına varıyorlar. Hatta bazen %100’ünün… Bu yüzden de derslerden verim alınamıyor ve bu da öğrenmeme isteği doğuruyor. Fakat olaylar bunlar ile de bitmiyor.

Eğlence aktivitesi altındaki sebepler

İlk olarak Polonya’ya gelen öğrencileri özellikle gece kulüplerine götürüp eğlence düzenliyorlar. Öncelikle, kimsenin eğlencesine söz edecek kadar cahil değilim. Fakat bunları getiren şirket gece kulüpleri ile de anlaşıp oralardan da komisyon ücretleri alıyor. Bu komisyon ücretlerini de VIP üyeliklerinden alıyorlar. Yani olay basit bir eğlence düzenleme etkinliğinden ziyade düşünülmüş bir plan. “Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez” mantığında hareket ediyorlar desem yanlış olmaz.

2009-2010 yıllarında başlayan eğitim danışmanlığı füryası, günümüzde de devam ediyor. Yurtlar alan, pansiyonlar kiralayan, gece kulüpleri kiralayan, üniversite ve dil kurslarıyla güzel komisyonlara anlaşan, ve ayrıca öğrenciden de iyi bir ücret koparan, şirketlerden bahsediyoruz… 1500 Euro öğrenciden alsa, ve üzerine %20-25 civarında komisyon da okuldan alsa (ki bu da 500-750 Euro arası yapıyor), daha ne olsun, değil mi?

Kendi anlaştıkları üniversitelere zorla kayıtlar

Lehçe yada İngilizce hazırlık kurslarını geçen kişiler sonrasında haliyle üniversiteye başlayacaklar. Bu kısımda yine öğrencilere yalan-yanlış bilgiler vererek kendi anlaştıkları üniversiteye kayıt olmasını sağlıyorlar. Tam emin değilim ama ilk anlaşırken belki de bu zorunluluğu şart koşuyorlardı. Her şirkette farklı politikalar olabilir, tabi ki. Ama bazı şirketler, kendi anlaştıkları dışındaki üniversitelerle görüşmüyorlar. Eğer çok öğrencinin talebi olan bir okulsa, gidip anlaşıyorlar, ve sonra öğrencileri ‘yığıyorlar’…

İşin garip yanı bu öğrencilerin o şehirden çıkmaması için de her türlü şark kurnazlığını yapıyorlar. Sonuçta Polonya’da pek çok şehrinde pek çok kaliteli üniversite bulunuyor. Doğusunda, batısında, kuzeyinde ve güneyinde her köşesinde alanında temiz ve başarı sıralaması yüksek üniversitelere rastlanıyor, Polonya’da. Anlaştıkları zaman, bu üniversitelerden de iyi bir komisyon ücreti kazanıyorlar. İsteyen herkes istediği şehre ya da üniversiteye gitme hakkına sahiptir. Bu şirketlerle gelen öğrenciler bizlerle irtibata geçiyor tabi ki. Genelde bir ya da maksimum 2 yıl dayandıktan sonra kaçıp başka şehirlere okumaya gidenleri de biliyoruz. En güzelini de yapıyorlar.

Bu işi kişisel olarak yaptıklarını duyuranlar

Bir tanıdığınızın arkadaşı olur veya size önerir ve sonrasında yardımcı olur. Bu konu da birşey diyemem. Fakat bazı Facebook gruplarında bu işten nemalanmaya çalışan kişilere rastladım. Polonya’ya eğitim için gelmek isteyen kişiler daha fazla bilgi alabilme için bu tarz gruplara yazıyorlar ve diğer kişiler yardımcı oluyorlar.

Fakat bazı kişiler bundan nemalanmaya çalışıp ‘Gel kardeşim ben sana yardımcı olayım‘ tarzında cümleler ile iletişime geçiyorlar. Karşıdaki kişi veya kişileri ikna edip ücret talep ediyorlar ve önden ödenmesini istiyorlar. Geçmiş yıllarda ve hala bu yol ile parasını kaptıran çok fazla kişi oldu. Bu yüzden bu tarz kişilerden ziyade özellikle üniversite kayıtları için doğrudan üniversite ile görüşün. Paralarını şahıslara kaptıran çok öğrenci adayı ile karşılaştık… Yazık değil mi?

Şikayet edelim!!!

Eğer bir mağduriyet yaşadıysanız bu ve benzeri şirketleri başta Polonya’daki Büyükelçilik yetkilileri olmak üzere Polonya’daki yetkili makamlara şikayet etmekten çekinmeyelim. Benim şahsi düşüncem ise Büyükelçiliğin bu hususta gelecek öğrencilerin mağdur olmaması adına bir mekanizma geliştirmesi gerektiğidir. Çünkü bu tarz şirketler şikayet edilmediği sürece bu düzeni böyle götürme peşindeler.

Hepsi mi böyle?

Bizim bildiğimiz ve güvenip ‘hadi şu şirketle gelin, güveniyoruz’ dediğimiz bir şirket yok henüz. Ne yazık ki. Daha önce tavsiyelerde bulunduğumuz olmuştu. Ancak hepsinde bir sıkıntı çıktı. Belki de kıyıda köşede temiz iş yapan, makul fiyatlara çözüm bulan, sömürmeyen, öğrencileri kandırmayan, yalan söylemeyen, Polonya hakkında yanlış değil de doğru bilgi veren şirketler de vardır… Olur da bu tarz şirketlerle karşılaşırsınız, güvendiğiniz, yine bizle paylaşabilirsiniz. Ancak zor…

Hikayenizi paylaşalım!!!

Eğitim danışmanlık şirketleri ile ilgili bu konuyu hemen kapatma gibi bir fikrim yok açıkcası. Bu konu etrafından başka yazılarda paylaşma niyetindeyim.

Sizler ile bunu paylaşmak istedim. Hatta bu konuya daha fazla önem verme adına mağduriyetler adında yeni bir yazı dizisi yayınlama isteğim var. Bu ve benzeri yollar ile Polonya’ya gelirken danışmanlık şirketleri tarafından mağdur edildiyseniz eğer bizler ile hikayenizi info@polonyadan.com‘a mail atarak paylaşmanızı rica ediyoruz.