NCBR, Polonyalı girişimciler için 2 milyar PLN’yi aşan iki fon duyurdu

Polonya Ulusal Araştırma ve Geliştirme Merkezi (NCBR) geçtiğimiz günlerde yenilikçilere ve girişimcilere destek verecek iki fonun lansmanını gerçekleştirdi. NCBR CVC ve NCBR VC adı altında duyurulan yeni fonların toplam sermayesinin 2 milyar PLN’yi (yaklaşık 470 milyon Euro) aşacağı belirtildi.

Polonya girişim sermayesi pazarının gelişimi için önemli bir atılım

Bilim ve Yüksek Öğretim Bakan Yardımcısı Piotr Dardziński yaptığı açıklamada; NCBR CVC ve NCBR VC operasyonlarını Polonya girişim sermayesi pazarının gelişimi için bir atılım olarak gördüklerini belirtiyor. Ar-Ge projelerinin projelerinin ticarileşmesinde temel oluşturduklarını, böylelikle Polonya merkezli teknoloji projelerinin gelişim tarafındaki her aşamasını destekleyebileceklerini belirtiyor.

Ayrıca yenilikçi teknolojiler ve ürünler üzerinde yoğun bir şekilde çalışan kendi girişimcilerinin ve bilim adamlarının, mümkün olan en iyi ortaklarla iş birliği yapmayı hak ettiklerini ve kendi fonlarının böyle bir işbirliğini garanti ettiğini dile getiriyor.

Polonya VC pazarındaki sermaye problemlerini çözme adına önemli bir adım

NCBR Başkanı Maciej Chorowski yaptığı açıklamada;  NCBR CVC ve NCBR VC’yi oluşturma amaçlarının, Polonya VC pazarındaki sermaye problemlerini sadece kısa vadede çözmek için olmadığını belirtiyor. Polonya girişimciliğinin amiral gemisi olma potansiyeline sahip, yenilikçi teknolojik projelerin finansmanına yardımcı olması için yatırım sermayesinin uzun bir süre pazarda bulunacağını da ekledi.

NCBR VC: küçük ve orta ölçekli teknoloji şirketlerini hedefliyor

İki fondan birisi olan NCBR VC, yeni yatırımlar için 1.1 milyar PLN’den fazla fonu bünyesinde bulunduruyor.  NCBR bu oluşum için VC3.0 ve  FinCrea TFI adlı iki VC şirketiyle işbirliğine gitmiş. Fon sayesinde önümüzdeki birkaç yıl içerisinde küçük ve orta ölçekli teknoloji şirketlerine yatırımlar yapılacak.

NCBR CVC olarak adlandırılan ikinci fon ise PFR Ventures ve BGK TFI ile işbirliğine gidilmiş ve toplam sermayenin 800 milyon PLN’ye ulaştığı belirtiliyor. Fonun yarısının NCBR, diğer yarısının da kurumsal yatırımcılar tarafından sağlanarak oluşturulduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir