Codility: Şirketlerin, yazılımcıları işe alım süreçlerini hızlandırıyor

Polonya’daki girişimlerle ilgili yazdığım serilerin bir yenisini ile daha karşınızdayım. Şirketlerin programlama dili bilen eleman ihtiyaçlarını bulma süreçlerini hızlandırmaya yönelik bir girişim olan Codility‘den bahsedeceğim.

Girişimin fikir süreci 2005 yılına kadar uzanıyor. Şirketin kurucusu olan Greg 2005 yılında Çin’in Beijng şehrinde çalışırken, çalıştığı şirketin programcı alım süreçlerini hızlandırma ve otomatikleştirmek amacıyla bu fikri hayata geçirmiş. Ve Codility’nin doğma süreci de böylece başlamış.

2009 yılına gelindiğinde Avrupa’nın en büyük hızlandırma programlarından biri olan SeedCamp tarafından düzenlenen yarışma kazanılmış ve şirket İngiltere’de faaliyetlerine devam etmiş. Birkaç yıl İngiltere’de kalıp belli bir büyüklüğe ulaşıldıktan sonra, şirket kurucusu  Grezegorz Jakacki şirketin ana merkezini Varşova’ya taşıma kararı alıyor ve çekirdek ekibin neredeyse tamamı burada oluşuyor. Şirketin şuan için 120’den fazla ülkede 1200’den fazla müşterisi bulunuyor.

Sistem Nasıl işliyor?

Codility’i kısaca ne yaptığı tanımlarsam; şirketlerin programcı işe alım süreçlerini hızlandırma ve otomatikleştirmeye yöneliktir diyebilirim. Bu servisi kullanan şirketler, programcı işe almak istedikleri zaman platform üzerinde bir challenge oluşturup adaylara ilgili linki yolluyorlar. Adaylarda ilgili platforma gidip, verilen süre zarfında ilgili soruları çözüyorlar.

Açıkcası burada bir programcının daha çok algoritma yeteneğini ölçüyor desem yeridir. Çünkü gelen sorular daha çok bir matematiksel işlem oluyor ve ilgili çıktıyı alabilmek için herhangi bir programlama dili ile algoritma yazmanız gerekiyor. Daha önce Facebook tarafından her yıl düzenli olarak yapılan HackerCup etkinliğinin birine katılmış olanlar sistemin nasıl çalıştığı ile ilgili pek yabancılık çekmeyecektir.

Peki sadece şirketler için mi?

Platform her nekadar şirketler için kurulmuş olsa da bireysel kullanıcılar unutulmamış. Kendini test etmek isteyen kişiler ücretsiz bir şekilde kayıt olup, yararlanabiliyorlar.

Kayıt olurken programcılar için ayrı bir sayfa oluşturulduğunu fark edeceksiniz. Bu sayfada dersler kategorisi altında algoritma yeteneğinizi geliştirmeye yönelik pek çok soru bulunuyor. Testlerin hemen altında bulunan yorumlar kısmından da takıldığınız yerlerle ilgili sorular sorabiliyor ve cevaplar alabiliyorsunuz.

Bunun haricinde 2011 yılından bu yana her yıl 2 yada 3 defa düzenlenen challenge’lar yer alıyor. Bunlara da ücretsiz bir şekilde katılabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir