Dünya Bankası: Polonya’nın ekonomik büyümesi hızlanıyor

Dünya Bankası tarafından Nisan ayında Polonya’nın ekonomik büyümesi ile ilgili yeni tahminler yayınlandı. Buna göre Polonya ekonomisinin 2017 yılında yüzde 3.3 oranına büyümesi öngörülüyor.

Dünya Bankası tarafından Ocak 2017’de açıklanan verilere göre Polonya ekonomisinin 2017 yılında yüzde 3.1, 2018-2019’da ise yüzde 3.3 ve 3.4 oranında büyümesi öngörülüyordu. Güncel tahminle birlikte 2017 yılında yüzde 3.3 büyüme öngörülüyor.

Polonya ve Baltık Ülkeleri Müdürü Carlos Piñerúa yaptığı açıklamada; 2016’daki yavaşlamanın ardından Polonya ekonomisi, AB tarafından finanse edilen yeni yatırımlarla birlikte yeniden toparlanırken, güçlü işgücü piyasası performansı ve 500+ aile programının harcama etkisi nedeniyle özel tüketimim arttığını belirtiyor.

Carlos Piñerúa; ancak, küresel ekonominin geleceğinin hala belirsiz olduğu ve bununda Polonya’nın ekonomisi ve mali durumu üzerinde etkili olacağını belirtiyor. Bu nedenle Polonya Hükümeti’nin Sorumlu Kalkınma Stratejisi’nde yer alan reformları etkili bir şekilde uygulaması gerektiğini de belirtiyor.

Dünya Bankası tahminlere göre Polonya’nın 2016 yılında yüzde 2.5 olan GSYİH açığının 2017 yılında biraz artarak yüzde 2.6’ya ulaşacak. 2017 yılında 500+ programının tüm yıl geçerli olacak olmasından dolayı da bütçe harcamalarında artış meydana gelmesi bekleniyor. Bunun yanında ilk defa emeklilik yaşındaki geri dönüş yapılması nedeniyle Ekim 2017’den itibaren bütçe harcamalarını etkileyeceği belirtiliyor.

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir