Polonya’da dünyanın sonuna gittiniz mi?

Konuk yazarımız Jan Sobieski‘ye bu değerli paylaşımı için teşekkür ediyoruz.

Her ülkenin kendine has gariplikleri vardır elbet. Biz de kendimizi ve garipliklerimizi bazen abartılı şekilde övünç kaynağı haline getirmişizdir çoğu zaman.

Gariplik konusunda yalnız olduğumuzu  düşünmeyin sakın, dünya haritasında Türkiyenin kuzeyine doğru biraz gözünüzü kaydırın, Almanya’nın sağ tarafında, Baltık denizinin hemen dibinde bi ülke var, Polonyaaa!

Polonya’da yaşayan birisinin de Leh milletinin gariplikte bizden aşağı kalır yanı olmadığını farketmesi uzun sürmüyor. Mesela tüm dünyanın italya dediği yere Polonyalılar Wlochy diyor. İyi şanslar (powodzenia) dilemek yerine, iyi şanslar dilemiyorum (nie powodzenia) diyorlar. Hal böyle olunca kendi yaşadıkları şehirlere, kasabalara da verdikleri  isimler de değişik olmanın çok çok ötesinde….

Mesela Polonya sınırlarını terketmeden Macaristan (Wegry) , Amerika (Ameryka), İsviçre (Szwecja), Paris (Paryż) ya da Roma ’ya (Rzym) seyahat etmeniz mümkün.

Sinirlendiğimizde ‘cehennemin dibine kadar yolun var’ dediğimiz kişi, Polonya’da Cehennem (Pieklo- Gdansk yakınlarında) diye bir yer olduğunu  bilse, belki sevinir bile…  Cehennem olur da Cennet olmaz mı ? Niebo (Cennet) isimli kasaba da Lodz-Radom arasında bir yerde. Yani Cennet de Cehennem de Polonyada.

Unutmadan, Nasreddin Hoca‘nın dünyanın merkezi ayağımın bastığı yerdir, inanmıyorsan ölçersin’ diyerek Akşehir’i dünyanın  merkezi ilan etmesinden sonra yüzyıllar geçti. Peki dünyanın  sonu  nerede? Evet doğru tahmin Dünyanın sonu da (Koniec Swiata)  Polonya’da. Sorana merak edene tarif edersiniz.

Beterin beteri var tabii, Cycow (göğüsler), Pupki  (Kalça), Calowanie (Öpücük),  Dziewicza Góra (Bekaret Tepesi) kasabalarında yaşayanlara Allah başka dert vermesin.

Bu kasabaların isimlerini duyunca neden ? nerden? Geliyor bu isimler diye düşünmeden edemiyor insan tabii. Mesela Fatmagül’ün suçu ne tadında bir kasabamız var: Klopoty Stanislawy (Staniswal’ın Sorunları). Staniswal kim, derdi nedir? Tüm kasabanın Staniswal’ın sorunları ile ne alakası var ? gibi sorulara gümüzde hala yanıt bulunmuş değil.

Listeye,  Prace duze (Çok iş), Złe Mięso (Bozuk Et), Wielkie Oczy (Koca Göz), Zimna Wodka (Soğuk Vodka)’yı da ekleyip gerisini sizlerin hayal gücüne bırakıyoruz.

Bideki ; Takside, alışverişte, okulda birisiye muhabbete girmemizin bir numaralı yolu olan ‘memleket nere hemşerim?’ kültürü Polonya’da neden yok sorusuna cevap arayanların yüreklerine biraz su serpebildiysek ne mutlu bize.

One Comment on “Polonya’da dünyanın sonuna gittiniz mi?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir