Freedom House: Polonya’da kısmi basın özgürlüğü var [Rapor]

‘2017 Basın Özgürlüğü’ raporuna göre; 2016 yılında küresel basın özgürlüğü son 13 yılın en düşük seviyesine indi.

2016 yılıyla ilgili olarak dünyadaki medya özgürlüğünü ölçme amaçlı yayınlanan ‘2017 Basın Özgürlüğü‘ raporu Washington merkezli NGO Freedom House tarafından oluşturuldu. Kriter olarakta yasal çerçeve, politik ve ekonomik göstergeler belirlenmiş.

Freedom House, basın özgürlüğündeki keskin düşüşün büyük demokrasilerin ve otoriter devletlerin medyayı kendi sınırlarının çok ötesinde kontrol etmeyi amaçlayan önlemler alması, gazetecilere ve basına yönelik artan tehditlerden dolayı olduğunu belirtti.

Polonya’da kısmi basın özgürlüğü

Toplamda 199 ülke ve bölgeleri içeren sıralamada Polonya, 66. sırada yer aldı. Ayrıca bu sıralamayla Polonya, basın özgürlüğü serbest olan ülkeler kategorisinden kısmi basın özgürlüğüne sahip ülkelere kategorisine doğru kaydığı anlamına geliyor.

Dünya çapında basın özgürlüğünde 100 puanlık skaladaki en büyük düşüş yaşayan ülkelerin başında 6 puanla Polonya, ikinci olarakta 5 puanla Türkiye geliyor.

1990 yılında çıkan raporda (1989 yılını özetliyordu) Polonya, kısmen özgür medyaya sahip ülkeler konumundaydı ki 1989 yılında Polonya’da hala sosyalist bir düzen mevcuttu. Daha sonra ise demokratikleşme yönünde atılan adımlarla birlikte tamamiyle özgür medyaya sahip ülkeler kategorisine girmişti.

Polonya’daki basın özgürlüğünün azalması İktidar partisinin yaptığı eylemlerin sonucudur

Organizasyon, uzun yıllardan sonra Polonya’nın statüsünün değişmesinde çeşitli nedenler tespit etti. Bu sebepler arasında:

  • 2015 yılının Ocak ayında yeni medya yasasının tanıtılmasıyla; kamuya ait televizyon ve radyo yayıncılarının yöneticilerini atama yetkisi Hazine Bakanlığı’na devredilmesi. 2016 Nisan ayına kadar devam eden bu süreç içerisinde, kamuda çalışan 140’dan fazla medya çalışanı istifa etmiş ya da işten çıkarılmış.
  • 2106 yılının Aralık ayında PiS partisi, gazetecilerin parlementodaki milletvekillerine erişimlerini kısıtlamaya çalıştı. Fakat halkın ve muhalefetin direnişiyle birlikte bu yasak rafa kalktı.
  • Devlet teşebbüsleri, muhalafete yakın medya şirketlerine olan abonelikleri ve reklam sözleşmelerini iptal etti. Reklam bütçelerinin pek çoğunuda hükümete yakın medyaya verildi.

yer alıyor. Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir