Traficar: Bisiklet kiralar gibi araba kiralayın

Bu hafta içerisinde Facebook reklamları sayesinde farkına vardığım bir girişim olan Traficar‘dan bahsetmek istiyorum. Girişim mantık olarak şuan Varşova ve diğer şehirlerde gördüğünüz herkese açık bisiklet kiralama gibi bir mantıkla çalışıyor.

İlk olarak Krakow’da başlatılan girişim belli bir başarı elde edildikten sonra Polonya’da ikinci olarak 1 Haziran 2017 itibariyle Varşova’daki kullanıcılara açıldı. Şirketin verdiği bilgiye göre Krakow’da, 8 aya yakın bir zaman içerisinde uygulamaya 15 binden fazla kişi kayıt yaptırmış.

Şirket Varşova içerisinde kullanıcılara yeni Renault Clio’lar ile hizmet veriyor. İkinci olarak ise arabalar, girişimin stratejik partnerlerinden olan Orlen benzin istasyonlarında yada yakınında bulunuyor.

Nasıl Çalışıyor?

İlk olarak uygulamayı indiriyorsunuz. Daha sonra kayıt olurken ehliyetinizin bir fotokopisini de profil sayfasından yüklüyorsunuz. Kayıt işlemini yaparken hangi şehirde olduğunuzu belirtiyorsunuz.

 

Ki şuan için sadece Krakow ve Varşova şehirleri için geçerli. Varşova içinde ise şuan için belli başlı bölgelerde geçerli durumda. Bu bölgeler; Ochota, Wola, Mokotów, Żoliborz, Śródmieście, Praga Południe ve Praga Północ’dur.

Uygulamayı yükledikten sonra ise uygulama içerisindeki harita üzerinden size en yakın yerdeki arabayı gösteriyor. Gerekli seçimleri yapıp arabanın yanına geldikten sonra, arabının üzerinde bulan QR kodunu scan ediyorsunuz ve böylelikle araba açılıyor. Arabanın anahtarı ise torpito gözünden alıyorsunuz.

Fiyat politikası

Belirlenen fiyat politikasına baktığımızda; km başına O.80 zl, dakika başına 0.50 zl ve park süresi olarakta 0.10 zl belirlenmiş.

Yavuz Han

About Yavuz Han

Temmuz 2012'de Polonyadan ailesine katılan Yavuz Han, Polonyadan.com'da inceleme ve analizler yazıyor. Platformumuzun editorlerinden olan Yavuz, Polonya'da e-ticaret, girişimler, yaşam ve birçok konuda yazılarına devam ediyor.

View all posts by Yavuz Han →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir