Polonya’daki fintech ekosistemi büyük oranda bankaların hakimiyetinde

Polonya’daki en popüler mobil ödeme servisi bir garaj yada bir inavasyon labaratovarında kurulmadı. Polonya’daki en büyük altı banka bir araya gelip pazarın ihtiyacına göre şekillendirerek Blik adını verdikleri bu servisi oluşturdu.

Blik mobil uygulamasıyla kullanıcılar mağazalarda ödeme yapabilme, ATM’den para çekebilme ve arkadaşlarına para transferlerini gerçekleştirebiliyorlar. 2015 yılında başlatılan bu servisin şuan için 4 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor ve Polonya nüfusunun yüzde 10’nundan fazlasını temsil ediyor.

Finansal teknolojiler alanında yapılan Polonya merkezli yenilikçi çözümler, kendi itibarlarını kazanma konusunda da istekliler. Bu alanda faaliyet gösteren Polonyalı şirketler her sene Finovate, Money20/20 gibi bankacılıkla ilgili etkinliklerden ödüllerle ayrılıyorlar. Diğer pek çok pazarın aksine, bu sıçramalar yeni gelenlerden ziyade yerleşik bankalar tarafından gerçekleşmiştir.

BCG Poland Genel Müdürü Aleksandra Sroka yaptığı açıklamada; Polonya’da fintech’i girişimlerin değil, bankaların yaptığını belirtiyor.

Bunun nedeni olarak ise Polonya’daki bankacılık sektöründe artan rekabetin olduğunu belirtiyor. 1989 yılında komünist yönetim dağıldığında, ülkede sadece iki perakende bankasının olduğunu ve ikisininde devlet kontrolünde olduğunu belirtiyor. Sroka, uluslararası bankacılık grupları ve yeni kurulan özel Polonyalı bankaların çabucak bu mücadeleye katıldığını da ekliyor.

BCG Poland Başkanı Lukasz Rey yaptığı açıklamada; ilk zamanlar rekabetin çoğunlukla fiyatlar üzerinde olduğunu belirtiyor. Ancak düşük faiz oranlarının olduğu dönemlerde, tasarruf getirisi ve borçlanma masrafları için sınırların olduğunu da belirtiyor. Lukasz; bir fiyatla rekabet edemiyorsanız, yenilik ile rekabet etmeniz gerekir diyede ekliyor.

2000’li yıllarda bankalar online ve daha sonra da mobil hizmetler sunarak rekabet etmeye başladı. Bu rekabet Almanya merkezli  Commerzbank’ın sahibi olduğu mBank tarafından başlatıldı ve ikinci olarak onu da Alior Bank takip etti. İçerisinde büyük kamu bankalarının olduğu diğerleri de bu yoldan devam etmek zorunda kaldılar.

Günümüzde ise gerçek zamanlı online ödemeler gibi hizmetler standart hale gelmiştir. Bunlardan biri olan temassız ödeme, ülke çapında hemen hemen her dükkanda nerdeyse mevcuttur ve müşterilerin kendi finansmanlarını kontrol edebilmeleri için de uygulamalar mevcuttur.

Idea Bank müşterilere yenilikçi çözümler sunuyor

Polonya’daki en hızlı büyüyen özel bankalardan biri olan Idea Bank, müşterilerin kendi işletmelerinin kapılarında güvenli bir şekilde para çekme veya yatırma imkanı taşıyan mobil ATM filosuna sahiptir. Banka ayrıca şubedeki müşterilerine çalışma, iş toplantıları düzenleme hatta personel alımı için kullanabilecekleri merkezler kurdu.

mBank yeni girişimleri destekliyor

Bunların yanında Polonya içerisinde bankacılık sektörü için geliştirilen yenilikler, ülke dışına açılmak içinde mücadele ediyor. Pek çok banka yerel pazarda sıkışmış durumdayken mBank, yanıbaşındaki Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’da şubeler açmış durumdadır. MBank’ın eski bir başkan yardımcısı olan Jaroslaw Mastalerz yaptığı açıklamada; Polonya bankalarının küresel bankacılık pazarının sadece yüzde 0.3’ünü oluşturduğuna dikkat çekiyor.

Sektördeki yenilikçi profilini yükseltmek isteyen Polonya bankaları, know-how ve iş modellerini yabancı kredi kuruluşlarıyla paylaşıyor ve ürünlerini sektöre satmaya çalışan yeni girişimlere yatırım yapıyorlar. Bu yılın başlarında mBank, finansal servisleri hedefleyen girişimlere 50 milyon dolar yatırım yapacak olan mAccelerator adında bir şirket kurdu.

Kaynak: FT’de yayınlanmış bir makale olup Türkçe’ye çevrilmiştir ve tarafımca derlenmiştir.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir