Polonyalı Mucitler Duygusal Robot İcat Etti!

Polonyalı mucitler, duyguları anlayabilen ve çocuklarımıza hem programlama öğretebilecek hem de duyguları anlayabilecek bir robot icat etti.

Eylül ayı itibariyle Polonyalı okullarda eğitime yardımcı olmaya başlayacak olan Photon, bilgisayar teknolojisinin nasıl da hızlı ilerlediğini ve artık okullardaki sınıflara kadar nasıl geldiğini görüyoruz.

Photon ismindeki robot, Bialystok teknoloji Üniversitesi (Politechnika Białostocka) ve SWPS Üniversitesi’nden (SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny) mucitlerce icat edildi.

Takım koçları Maciej Kopczyński ile şahane bir adım atan Polonyalı mucitler Marcin Joka, Krzysztof Dziemiańczak, Michał Bogucki ve Michał Grześ, kazandırdıkları bu güzel icat sonrasında şöyle bir açıklamada bulundular: ‘Çocuklarımızın daha akıllı düşünmesini ve geleceğe daha azimle hazırlanmasını istiyoruz. Bu sebeple de oyunlar oynamaktan alamadığımız çocuklarımıza, oyun esnasında nasıl olur da katkı sağlayabilirizi düşündük. Ortaya Photon çıktı. İyi de oldu.

Teknik programlama, sanal dünyayı zeki düşünme ve anlama gibi özellikleri olan Photon, aynı zamanda duygulara da oldukça hakim.

Psikoloji ile yeni teknolojileri birleştirerek robotlara bakış açımızı bir tık ileriye taşıyan Photon, Polonyalı mucitlerce geliştirilmeye devam ediyor.

Kaynak: PAP – Science and Scholarship in Poland

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir