Visegrad Dörtlüsü Tekirdağ’da Buluştu!

Dünyanın en eski uluslararası işbirliklerinden Visegrad Dörtlüsü’nün üyesi olan Orta Avrupa ülkeleri yetkilileri Tekirdağ’da bir araya geldi.

Temeli 1300’lü yıllara dayanan Orta Avrupa ülkeleri MacaristanPolonyaÇek Cumhuriyeti ve Slovakya‘dan oluşan Visegrad Dörtlüsü, 11 Ekim 2017 tarihinde İstanbul’da, “Rkczi 300 Orta Avrupa’nın Geçmişi ve Geleceği” adlı sempozyuma katıldı. Sempozyuma katılan dört ülkeden üst düzey diplomat ve akademisyenlerden oluşan 40 kişilik heyet daha sonra Tekirdağ’a gelerek Rakoczi Müzesini ziyaret ettiler.

Rakoczi Müzesi ziyaretine Macaristan Ankara Büyükelçisi Gbor Kıss, Macaristan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Jnos rpd Potpi, Baskonsolos Yardımcısı Tams Torma, Budapeste Rkoczi Dernegi Genel Sekreteri Csongor Csky, İstanbul Macar Kültür Merkezi Müdürü Gabor Fodor, İstanbul Sen Antuan Kilisesi Başrahibi Anton Bulai, Szeged-Csand Eyaleti piskoposu Lszl Kıss-rıgo katılırken Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Tekirdağ Macar Dostluk Derneği Yönetim Kurulu Adına Başkan Av. Güneş Gürseler katılımcılara eşlik etti.

Heyet daha sonra İstanbul’a dönerek saat 18.00’da Rakoczi’yi anmak üzere düzenlenen ayine katılacaklar.

Kaynak: HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir