Tarihinde İlk Kez Złoty-Türk Lirası Dengesi Değişti!

Polonya parası mı değerli, Türk parası mı? Bu soru sürekli bize geliyor olsa da, hep cevabımız tabii ki Türk Lirası olmuştu. Lakin durum artık değişti. İnceliyoruz!

Yıllar öncesinde bu yana, iki para birimi arasındaki ilişkiyi yakından takip edenlerdeniz. O zaman öğrenciyken, gayet rahattı herşey. 1000 TL ile 2200 Złoty alabiliyorduk.

Aralık 2016’da Türk Lirası değer kaybediyor analizini sizinle paylaştığımızda, durumun bu şekilde acı sona geleceğini tahmin etmiş olsak da, istemiyorduk, kendimize de itiraf edemiyorduk.

2009-2016

Yukarıdaki tabloda da görebileceğiniz gibi (ki bu tabloyu Aralık 2016’da yayınlamıştık), 2’nin üzerinde olan Türk Lirası değeri, 1’lere kadar gelmişti. Ama 2017 yılının üçüncü çeyrek sonuna kadar, 1 rakamını görmemiştik. Şimdi ise durum biraz değişti.

Peki, yukarıdaki tabloda ne görüyorsunuz? Yukarı doğru çıkan Türk Lirası’nın değil, Polonya Złotisinin çizgileri. Evet, Ekim 2017’de ilk kez BİRE-BİR konuma gelen iki kur, artık yollarını ayırdı ve artık Türk Lirası’nın değeri daha da düşmüş oldu. Tablodaki tarihten de görebileceğiniz gibi, bugün, 24/11/2017 itibariyle, 1 Polonya Złotisi ile, 1.10 Türk Lirası almak mümkün…

Eskiden 1000 TL ile, 2200 Złoty alıyorduk, demiştim. Şimdi ise, 1000 TL ile 904 Złoty alabiliyoruz (bugünün kurundan hesapladık).

Peki sonrasında ne olacak? Hep birlikte bekleyip göreceğiz…

Analiz kaynakları: XE

Said Murat

About Said Murat

Polonyadan.Com Kurucusu ve Yöneticisi olan Said Murat, Polonya'da Üniversite okuduğu ilk yıllarda kurduğu bu platformu, hala ekibiyle yönetmeye devam etmektedir. Bilgisayar Mühendisi olan Murat, birçok sertifikaya da sahiptir (Sosyal Medya, Web Tasarım, Sosyal Medya'da Pazarlama, Google Reklam-Pazarlama, SQL Veritabanları vs). Polonya aşığı olan Murat, Polonya hakkında ne var ne yoksa sizler için paylaşmaya devam etmenin yanında, aynı zamanda özel araştırma ve inceleme yazıları da hazırlamaktadır.

View all posts by Said Murat →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir