PESEL ALMAK KOLAYLAŞTI! – POLONYADAN TV

Polonya’da kimlik numarası olarak bilinen PESEL, çoğumuzun kabusu haline gelmişti. Artık, PESEL numarası almak, kolaylaştırıldı!

Eskiden Polonya’ya gelmiş ve ikamet (meldunek) almış herkese PESEL numarası veriliyordu. Sonrasında bi düzenleme ile sadece önemli bir ihtiyacını dilekçe ile belirtenlere PESEL numarası verilmeye başlandı. Onlarca kez dilekçe yazarak ‘negatif’ yanıt alanları da biliyoruz. Her sebep de kabul edilmiyordu. Şimdi ise durum yine değişti.

PESEL numarasını almak isteyenler, bağlı oldukları belediyeye gidip, form dolduruyor. Sonrasında görevli ‘umowa najmu’ yani kira kontratını görmek istiyor. Pasaporta bakıyor. Ve PESEL numarasını veriyor.

Bu işlem her şehirde geçerli oldu mu? Bunu zamanla göreceğiz. Varşova’da birkaç belediyeye işlemin böyle olduğunu duyduk ve hemen birkaç arkadaşımız da ‘deneme’ yaptı. Hemen PESEL’lerini aldılar. Hayırlı uğurlu olsun bu arada. 🙂

PESEL NEDİR?

Türkiye’deki TC Kimlik numarası ile örneklendirebiliriz. Buradaki kimlik numaranızdır. Bankacılık işlemlerinde, noter işlemlerinde, hastane ve sigorta işlemlerinde, kısacası hayatımızın her noktasında, Polonya’da ihtiyaç duyulan bir numaradır. İlk 2 hanesi doğum yılımız, sonraki 2 hane doğum ayımız, sonraki 2 hane doğum günümüz ve sonraki 5 hane de verilmiş anlamlı numaralar. Yani bi PESEL numarasına bakarak o kişinin doğum tarihini çözmüş olabiliyorsunuz. 🙂

PESEL alma olayını neden önce zorlaştırıp sonra kolaylaştırıldı, bilemiyoruz. Önemli olan, şuan artık rahatça PESEL alabilirsiniz. Detaylı bilgi için size en yakın belediyeye (tabi ki kayıtlı olduğunuz belediyeye) müracaat edin!

Haydi Selamlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir