Polonya’da tavuğa protez bacak!

Polonya’da bacağı tümör nedeniyle kesilen bir tavuğa protez bacak takılacak.

Polonya’nın Przemyśl kentinde yaşayan Nadia adlı kadın, evinde beslediği tavuğu Teofila’yı sol ayağındaki şişlik nedeniyle hayvan kliniğine götürdü. Burada yapılan tetkiklerde tavuğun ayağında kötü huylu tümör olduğu belirlendi. Yıllardır evinde beslediği 13 yaşındaki Teofila’yı uyutmaya gönlü razı gelmeyen 80 yaşındaki Nadia’ya veterinerler tavuğun ayağının kesilip yerine protez takılabileceğini söyledi. Bunun üzerine sahibinin de onayıyla ameliyata alınan Teofila’nın sol bacağı kesildi. Ameliyatı gerçekleştiren veteriner hekim Radosław Fedaczyński, operasyon sonrası yaptığı açıklamada başlangıçta tavuk için çok endişelendiğini, onun böylesi ağır bir ameliyatı nasıl kaldıracağını bilmediklerini ifade etti.

“Yaptığımız tetkikler neticesinde ayağı kurtarmamızın mümkün olmadığını gördük, çünkü tümör kemiğin her tarafını sarmıştı, ameliyatı gerçekleştirdik. Ama şuanda Teofila kendini çok iyi hissediyor, sol bacağında yer alan çıkıntının üzerinde yürümeye başladı bile. Şimdilik evde, halının üzerinde yürüyor” diyen Fedaczyński, önümüzdeki süreçte tavuğa protez takmak istediklerini söyledi.

Teofila’ya takılacak protezin implant şeklinde olacağını belirten Fedaczyński, önümüzdeki günlerde böylesi bir implantın tavuğa uygulanıp uygulanamayacağını test edeceklerini söyledi. Ancak veteriner Fedaczyński’nin “Polonya’nın en mutlu tavuğu” olarak nitelediği Teofila’yı protez takılmasının ardından uzun bir rehabilitasyon süreci bekliyor. Tavuk Teofila, arkadaşları kedi ve köpekle birlikte şimdi evinde istirahat ediyor.

Kaynak: Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir