Polonya’da yüzerek kaçan inek, yakalanınca stresten öldü!

Polonya’da mezbahaya götürülürken kaçarak bir adada yaşamaya başlayan inek, 1 aylık özgürlüğün ardından yakalanınca stresten hayatını kaybetti.

Polonya’nın güney batısında yer alan Bukowo kasabasında mezbahaya götürülmek üzere arabaya yüklenirken kaçan ineğin özgürlük macerası trajik şekilde noktalandı.
Özgürlüğüne düşkün inek 23 Ocak günü mezbahaya götürülmek üzere kamyona yüklenirken kaçtı. Bir süre kovalanan inek tarlalardan, ormandan geçerek Nyskie Gölü’ne ulaştı. Sahibinin “Suyun dibine nasıl daldığını gördüm” dediği inek gölün üzerindeki adacığa yüzerek gözden kayboldu.
10 gün sonra adada inek görüldüğü ihbarını alan itfaiye ekipleri motorla yola çıktı. İtfaiyenin geldiğini gören inek ise suya atlayıp 50 metre ilerideki bir başka adaya yüzerek tekrar kayıplara karıştı. İtfaiyeci, avcı ve veterinerlerden oluşan geniş bir ekip tarafından aranan ineğin yerini geçtiğimiz pazartesi günü Maciej Zych isimli bir drone kullanıcısı tespit etti.
Özgürlüğe yelken açtığı bu süreçte Polonya medyasının yanı sıra dünya medyasında da haber olan ineği satın almak için de Amerika, İngiltere, Almanya’dan yirminin üzerinde kişi ve vakıf devreye girdi. Değeri 5000 zloty olmasına rağmen 20.000 zloty önerilen ineği nihayetinde Nyski Belediye Başkanı Czeslaw Bilobran satın aldı.

Meraklı bir vatandaşın drone ile yerini tespit ettiği ineği yakalamak içinse perşembe sabahı düğmeye basıldı, 1 avcı, 2 veteriner ve 2 yardımcıdan oluşan ekibin saatler süren çalışması neticesinde uzaktan 3 adet sakinleştirici iğneyle vurulan inek etkisiz hale getirildi.
5 kişilik ekip daha sonra ineği traktöre yükledi, ancak Nysa kasabası yakınlarında emekliye ayrılmış atların yaşadığı çiftlikte hayatını sürdürmesi planlanan zavallı inek çiftlik yolunda hayatını kaybetti. İneğin ölümünün ardından açıklama yapan veteriner Jacek Opara “Sanki bana açık, güneşli bir gökyüzünden yıldırım düştü” sözleriyle yaşadığı şoku ve üzüntüyü dile getirirken hayvanın stresten ölmüş olabileceğini söyledi.
Kaynak: Sputnik
Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir