Polonya’da Islak Pazartesi!

Polonya’da, Paskalya Bayramı’nda geleneksel olarak kutlanan ‘Islak Pazartesi’ günü sırılsıklam görüntülere sahne oldu. Siz de ıslandınız mı?

Eskiden daha çok ıslanıyorduk. Artık daha az yapılıyor sanki, ıslatılmalar. Polonya’da inanışa göre Islak Pazartesi günü ıslananların bir sene boyunca şansı yaver gidiyor.

Islak pazartesi tüm Polonya’da tatildir ve hemen Paskalya Bayramı’nın son günü olarak bilinir. Smigus-dyngus olarak da adlandırılan Islak Pazartesi’yi en keyifle yaşayan kesim çocuklar olsa da, gençler ve yaşlılarımız da oldukça keyif çıkarıyor. Kültürde asıl olan, erkeklerin kızları ıslatmasıdır. Bir tür cilveleşme belki de. Güzelce eğleniyorlar yani. Şimdilerde ise su savaşları başlamış durumda. Kızlar da erkekleri suluyor yani.

Kutlamalar dolayısıyla itfaiye ekipleri de bu günü eğlenerek ve ıslanarak geçirmiş.

Not: Video içinde ‘POLAND’ yerine yanlışlıkla ‘POLLAND’ yazıldığı bizim de dikkatimizi çekti. Olur öyle hatalar.

http://Polonyadan.Com

Said Murat

About Said Murat

Polonyadan.Com Kurucusu ve Yöneticisi olan Said Murat, Polonya'da Üniversite okuduğu ilk yıllarda kurduğu bu platformu, hala ekibiyle yönetmeye devam etmektedir. Bilgisayar Mühendisi olan Murat, birçok sertifikaya da sahiptir (Sosyal Medya, Web Tasarım, Sosyal Medya'da Pazarlama, Google Reklam-Pazarlama, SQL Veritabanları vs). Polonya aşığı olan Murat, Polonya hakkında ne var ne yoksa sizler için paylaşmaya devam etmenin yanında, aynı zamanda özel araştırma ve inceleme yazıları da hazırlamaktadır.

View all posts by Said Murat →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir