Türk Ehliyetini Polonya Ehliyetine Çevirme Rehberi (adım adım)

Ehliyet konusuna daha önce çokça değindik. Ama sonra dedik ki, adım adım bir anlatsak, ‘nasıl değiştirebiliriz ehliyetlerimizi’ diye. Hazırsanız, belgelerimizi alıyor ve ehliyetlerimizi değiştirmeye gidiyoruz!

Polonya’da yaşıyorsanız, Türkiye’den aldığınız sürücü belgenizi yani ehliyetinizi değiştirmeli ve Polonya ehliyeti almalısınız. Adım adım anlatıyoruz, tüm işlemleri.

GÜNCELLEME: Sınav sistemi geldi. Detaylar için okuyunuz: Polonya’da Türk Ehliyeti Değişiminde Sınav Şartı KESİNLEŞTİ!

6 ay şart!

Polonya’da ehliyet alabilmek için, 6 ayı doldurmuş olmalısınız. Yani başvuru işlemlerinizi yaparken, 6 aydır Polonya’da yaşadığınızı kanıtlayıcı belgelerle gitmelisiniz (vize, oturum kartı vs.).

Lehçe tercümeler

Ehliyetinizi Lehçe diline tercüme etmelisiniz. Polonya’da Türkçe-Lehçe tercümeler yapan yeminli tercümanlar mevcut. Onlarla irtibata geçebilirsiniz.

Meldunek/İkametgat şart!

Hangi ilçede oturuyorsanız, oradan ehliyetinizi değiştireceksiniz. Ve o belediyede de ikametgah kaydınızın olması gerek.

Adım Adım Başlıyoruz…

Yanınıza tüm belgelerinizi alıyorsunuz. Nedir bu belgeler?

Gerekli belgeler: Pasaport, Oturum Kartı/vize, Ehliyet tercümeleri, bir adet fotoğraf ve ödemeler için bir miktar para…

Belediye binasına girdiğinizde, ilk önce MELDUNEK yani ikametgah işlemleri için NUMARA almalısınız. Orada İngilizce ve Lehçe dillerinde olan bir form göreceksiniz. Bir görevliye de sorabilirsiniz. O formu doldurmalısınız. Bu işlem 10-15dk sürebiliyor.

Daha önceden yaptırdığınız ve hala geçerli bir ikametiniz varsa, direkt olarak ehliyet değiştirme işlemine geçebilirsiniz. Ancak ikametiniz hiç yoksa, ya da vardı ama süresi bittiyse, yenilemeniz gerekir.

İkametgah işlemi yoktur. Normalde ücretsiz. Ama siz belge şeklinde almak isterseniz, imzalı mühürlü olsun derseniz, o zaman 17-20 zloty civarında bir ücret talep edebilirler. Ama ehliyet işlemi için kağıtta bir belgeye gerek yok, sistemden sizi görüyorlar.

İkametgah işlemleri de bittikten sonra, şimdi de ehliyet işlemleri için (prawo jazdy) sıra numarası almalısınız.

Orada da bir form dolduracaksınız, ehliyet yenileme ile ilgili.
Bu aşamada ibraz etmeniz gereken belgeler şunlar:
Pasaport, oturum kartı/vize, ehliyet tercümesi, bir adet fotoğraf ve 100,50 zloty ödeme dekontu.
İşlemleri yaparken, o sırada gidip ödeme yapıp gelmenize de müsaade ediyorlar genelde. En güzeli öyle yapmak.

Formu doldurup, imzaları atıp, ödeme makbuzunu da ibraz ettikten sonra, beklemeye başlayabilirsiniz.

Sınav var mı?

Normal şartlarda sınav olayı kalktı, Türk ehliyetini değiştirmek isteyenler için. Eskiden vardı. Ama bazı eyaletlerde, sınavların istendiğini duyuyoruz. Bu işlemi çözüme ulaştıranlar varsa, yorumlarda bizlere destek olursanız, seviniriz. Ancak umuyoruz ki, yavaş yavaş tekrar sınav sistemi geri gelmesin, Türk ehliyetleri için. Şimdilik birkaç şehirde, sınav istediklerini duyduk. Normalde sınavsız şekilde değiştirebiliyorduk.

Kısaca özetlemek gerekirse!

6 ay Polonya’da yaşadıktan sonra, belediyemize gidiyoruz, ikametgahımızı güncelliyoruz ya da ikametgah kaydı yapıyoruz, sonra ehliyet başvurumuzu yapıyoruz.

Sonuç ne zaman çıkar?

Bu olay biraz muallak. Çünkü 3 ayda sonuç alan da var, 1 yılda onay alan da. Biraz sabırla beklemek gerek yani.

Sonra ne oluyor?

Size bir SMS gelir, ‘ehliyetinizi teslim alabilirsiniz’ derler. Ehliyetinizi almak için yine geçerli pasaportunuz ve oturum kartınız ya da geçerli vizeniz olmalı. Polonya ehliyetinizi teslim alırken, Türkiye ehliyetinizi ofise iade ediyorsunuz. Yani iki ehliyet birden sizde kalmıyor.

Umarım yararlı olmuştur.

Selamlar!

4 Comments on “Türk Ehliyetini Polonya Ehliyetine Çevirme Rehberi (adım adım)”

  1. Ben almanya da yasiyorum ve türk ehliyetim var yaklasik 3 senden beri almanyadayim birden fazla ehliyet sinavina girdim kazanamadim polonya dan deyistire bilirmiyim acaba

  2. Merhaba. Maalesef hayır. Polonya’da ikametiniz olmazsa, değiştirmeniz mümkün değildir. Burada yaşıyor olmalısınız. Teşekkürler.

  3. merhabalar ben yeni tip türk ehliyetini bulgaristanda değiştirdim. ikametim almanya 3 seneden beri ve bulgaristandan aldığım türk ehliyetini şimdi alman ehliyetine değiştirmek istesem bir sorun çıkar mı ? çünki ehliyetin arkasında galiba türk ehliyetinden değiştirildi diye ibare var.

  4. Normalde sorun olmaması gerek. Ancak Bulgaristan’dan aldığınız ehliyetin Almanya’da geçiyor olması gerekli normalde. Bu konuyu da bir araştırın isterseniz. Selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir