Polonya vatandaşlığı için Lehçe dili şart mı?

Polonya’da yaşıyorsanız, belli kriterleri yerine getirdikten sonra, vatandaşlık alma hakkınız da doğuyor. Peki, Lehçe öğrenmek gerekiyor mu? Bir yolu yok mu?

Hangi ülkede yaşıyor olursanız olun, o ülkeden vatandaşlık almak için, yerel dili bilmeniz gerekir. Tabi ki istisnalar hariç Cumhurbaşkanlığı üzerinden verilen bir vatandaşlık sistemi vardır, bazı ülkelerde. Polonya da bu ülkelerden biri. Peki Polonya’da vatandaşlık almak için yerel dil yani Lehçe gerekiyor mu? Şart mı?Polonya’da iki türlü vatandaşlık başvurusu alınıyor. Birincisi, valilik üzerinden yapılan başvurulardır. Diğer yandan, yabancılar şubesi adıyla da anılır aslında, bu departman. Çünkü başvuru yaptığınız yer, valiliğe bağlı yabancılar şubesidir. Bu yolla vatandaşlık başvurusu yapmak için, belli bir süre ve şartları yerine getirmek gerekiyor. Örneğin, 5 yıl boyunca sigortalı çalıştıktan sonra süresiz oturuma sahip olunmalı ve sonrasında da 2 yıl boyunca yine çalışarak ikamet etmeli ve vatandaşlığa YEDİNCİ yıl bitince, başvuru yapılmalıdır. Bu bir yol. Diğer bir yol, 4 sene üniversite okuduktan sonra, 3 sene de sigortalı çalışınca, süresiz hakkınız doğar. Sonrasında da 2 sene daha çalışıp, yine vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz. Bambaşka bir yol da, 10 yıl Polonya’da ikamet ettikten sonra, vatandaşlığa başvurma hakkınız doğmaktadır. Polonya vatandaşlıyla evli olanlar için süreler tabi ki çok daha kısa. Bu anlattıklarım, hiç Polonya vatandaşıyla bir bağı olmadan tamamen yabancı olarak işlemlerini yürütenler için geçerli. Bu yolla vatandaşlığa başvuranların ya Lehçe dilinde bir eğitim almış olması gerekiyor, ya da belirli kurumlardan Lehçe B1 Dil Sertifikası ibraz etmeleri gerekiyor.İkinci yol ise, Cumhurbaşkanlığı üzerinden yapılan başvurular. Şanstır, denenebilir. Ancak genelde, özel sebeplerle Cumhurbaşkanı, onay verir. Yani bu o oran da çok düşüktür. Polonya Cumhurbaşkanlığı, konuyu gerçekten çok sıkı takip ediyor ve herkese de bu yolla vatandaşlık vermiyorlar. Ancak şansımı denemek istiyorum diyorsanız, neden olmasın? Bu yolla vatandaşlığa başvuranlara, dil seviyesi sorulsa da, bir sertifika talep edilmez. Tabi ki sertifikanın olması, artı bir puandır. 

Evet, bu mesele de bu şekilde. İki yol var ve birinde sertifika gerekiyorken, diğerinde gerekmiyor. Ancak diğer yandan SÜRESİZ oturum almak isteyenler için de artık B1 seviyede dil sertifikası istendiğini ya da Lehçe bölüm mezun olunarak muaf olunabileceğini de belirtmekte yarar var.

Şartlar bu şekilde.

Selamlar!Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir