Polonya Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’deki Polonyalılara Güvenlik Uyarısı Yaptı!

Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’de yaşayan Polonya vatandaşları için güvenlik uyarısında bulundu. 24 Haziran seçimlerine değinilen duyuruda, oldukça dikkatli olunması gerektiğinden bahsedildi.

Türkiye’de yaşayan vatandaşları için güvenlik uyarısında bulunan Polonya Ankara Büyükelçiliği, özet olarak şu şekilde bir metin paylaştı: ‘Türkiye’de yaşayan Polonya vatandaşlarının dikkatine. Türkiye’de yaklaşan Parlamento ve Başkanlık seçimlerinden dolayı, sizlere güvenlik uyalarında bulunmak istiyoruz. Seçim öncesi ve sonrasında, parklarda, meydanlarda, alışveriş merkezlerinde, spor merkezlerinde ve seçim yapılan bölgelerde, daha dikkatli olmanızı rica ederiz. Acil bir durumda, Türkiye güvenlik ekipleriyle irtibatlı olmanızı tavsiye ederiz. Türkiye içinde seyahat ederken, pasaportunuzu yanınızda bulundurunuz. Bildiğiniz gibi, Türkiye’de Olağan Üstü Hal (OHAL) devam etmekte. Bu sebeple, özellikle toplu taşıma araçlarında, daha dikkatli olmalısınız.
Bu duyurunun Lehçe versiyonunu aşağıda bulabildiğiniz gibi, aynı zamanda Büyükelçilik web sitesinden de okuyabilirsiniz: Informacja ws. bezpieczeństwa obywateli polskich w Turcji

Informacja ws. bezpieczeństwa obywateli polskich w Turcji
W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi w Turcji Ambasada RP w Ankarze informuje
W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi w Turcji zaplanowanymi na 24 czerwca 2018 roku, Ambasada RP w Ankarze informuje, że w okresie przed- i powyborczym w miejscach publicznych takich jak place, parki, centra handlowe, obiekty sportowe odbywają się zebrania, demonstracje i wiece wyborcze. Udział w tych wydarzeniach – zwłaszcza cudzoziemców – wiąże się z potencjalnym zagrożeniem bezpieczeństwa.
W związku z tym zalecamy obywatelom polskim przebywającym w Turcji:
-zachowanie szczególnej ostrożności;
-unikanie wszelkiego rodzaju zgromadzeń publicznych, wieców, demonstracji, zbiegowisk;
-nieprzebywanie bez potrzeby w pobliżu gmachów użyteczności publicznej, lokali wyborczych oraz miejsc, których stacjonuje policja lub wojsko.

W sytuacjach zagrożenia należy bezwzględnie przestrzegać i stosować się do zaleceń tureckich sił porządkowych. Podczas podróży po Turcji należy zawsze posiadać przy sobie paszport. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca również bieżące monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa w środkach masowego przekazu oraz na stronach internetowych placówek RP w Ankarze oraz Stambule, jak również dokonanie zgłoszenia podróży w systemie Odyseusz.

Przypominamy, że w Turcji obowiązuje stan wyjątkowy, związany m.in. z występującym zagrożeniem terrorystycznym, przez co należy liczyć się ze wzmożonymi kontrolami bezpieczeństwa w pobliżu węzłów komunikacyjnych (np. lotniska, dworce), na drogach (np. rogatki miasta, trasy szybkiego ruchu), w budynkach użyteczności publicznej (np. galerie handlowe) oraz centrach miast.Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir