Yeşil Pasaport ile Avrupa Birliği’ne girişte ÖN VİZE istenecek!

Yeşil Pasaport sahibi vatandaşlarımız rahatlıkla Avrupa Birliği üye ülkelerine vizesiz şekilde gidip-gelebiliyor. Ancak Avrupa Parlamentosu, bu konuyla ilgili değişikliğe gitmek üzere. Böylece ÖN VİZE almak gerekecek, Yeşil Pasaport sahibi olsak dahi. Nasıl mı?Avrupa Parlamentosu, vizesiz geçiş hakkına sahip kişilerin Avrupa Seyahat Bilgi ve Yetkilendirme Sistemi kapsamında artık seyahat izni uygulamasına tabi tutulacağını duyurdu. Sisteme göre, vizeden muaf üçüncü ülke vatandaşları AB’ye gelmeden önce seyahat izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. 

2020 yılında vizesiz geçiş hakkı olan 39 milyon yolcunun AB’yi ziyaret etmesini bekleyen Avrupa Parlamentosu, bu yolcuların ETIAS’a (Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi) 7 Euro karşılığında başvurabileceğini, 18 yaşın altındaki ve 70 yaşın üstündeki kişilerin ise herhangi bir ücret ödemeyeceği belirtiliyor.

Avrupa Parlamentosu, bunu yenilemeyi seyahat başvurusu, salgın tehlikesi, yasadışı göç ve güvenlik tehdidine karşı bir tampon olarak görüyor.

Türkiye’deki yeşil pasaport sahipleri ile birlikte ABD, Sırbistan, Bosna Hersek, Ukrayna, Makedonya, bazı Güney Amerika ve Asya ülkeleri bu uygulama ile ön vize alması gerekecek.

Yani Yeşil Pasaport sahipleri, normal vizeye gerek duymasa da, hızlı bir tarama için ÖN VİZE’ye başvuru yapmadan AB üye ülkelerine gidemeyecek.

Bu bir plan. Hemen yarın gerçekleşmesi zor. Ancak Avrupa Parlamentosu, konuda kararlı görünüyor. Türkiye vatandaşlarını ilgilendiren kısım ise, Yeşil Pasaport’lu vatandaşlarımızın bu konudan etkilenecek olması.

Bakalım, zamanla göreceğiz ve sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir