Dövizli Askerlikte Son Durum: 2000 Euro ve Uzaktan Eğitim!

Türk askerlik sistemine ilk kez “Uzaktan eğitim” düzenlemesi giriyor. Yeni dövizli askerlik düzenlemesine göre; yurtdışında çalışma iznine sahip olarak en az 3 yıl işçi, işveren veya serbest meslek sahibi olarak çalışanlar, 2000 euro ödeyip hiç silah altına alınmadan askerlikleri yapmış sayılacak.

Bir önceki düzenleme ile bu rakam 2000 değil, 1000 Euro idi. Şimdi ise hem ücret değişti, hem de ‘uzaktan eğitim’ düzenlemesine gidiliyor.

Bu yükümlülere “Açık öğretim” gibi askerlikle ilgili uzaktan temel eğitim verilecek. Gurbetçiler, gönderilecek dokümanlardaki bilgiler ile temel askerlik eğitimi alacaklar. Bu eğitimin usul ve şartları Milli Savunma Bakanlığı tarafından çıkarılacak bir yönetmelik ile belirlenecek. Daha önceki dövizli askerlik uygulamalarında bu hüküm bulunmuyordu, bildiğiniz gibi.Resmi açıklama şu şekilde: 3 Ağustos 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7146 sayılı kanunla, dövizle askerlik düzenlemesinde 38 yaş sınırı kaldırılmış, ödenecek meblaj 2.000 Euro’ya yükseltilmiş ve ‘uzaktan eğitim’ alma şartı getirilmiştir. Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda, ‘uzaktan eğitim’ çalışmalarının tamamlanmasına kadar olan süreçte ‘dövizle askerlik’ başvuruları durdurulmuştur. İkinci bir duyuruya kadar ‘dövizle askerlik’ başvurusunda bulunulmaması rica olunur.

Detayları sizlerle paylaşmaya devam ediyor olacağız, yıllardır olduğu gibi..Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir