Polonya’nın 100. yılı İstanbul’da Kutlanıyor!

Polonya’nın bağımsızlığını tekrar kazanmasının 100. yıldönümü vesilesiyle Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Polonyalı bestecilerin eserlerini tanıtan olağanüstü bir konser düzenledi.

Frederic Chopin ve Henryk Wieniawski’nin eserleri, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası 12 Ekim 2018 tarihinde yaklaşık 1500 yıllık Bizans tapınağı olan Aya İrini Kilisesi Müzesi’nde maestro Ewa Strusińska – Conductor yönetiminde icra edeceği konserde yankılanacak.

Konser programında Türkiye’yi uluslararası arenada başarıyla temsil eden piyanist Gulsin Onay’ın icra edeceği Polonez A-dur op. 40 no 1 ve Frederic Chopin’in II Piyano Konseri f-moll op. 21 yer almaktadır. Konserin 2. bölümü 2016 Poznan H. Wieniawski 15. Uluslararası Keman Yarışmasının birincisi yetenekli genç nesil keman ustalarından Veriko Tchumburidze’nin icra edeceği Henryk Wieniawski’ye ait II Keman Konseri d-moll op. 22 ile yankılanacak.

1945’ten günümüze faaliyetlerini sürdüren ve Türkiye’nin en önemli orkestralarından biri olan İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası her yıl “Polonya günleri” kapsamında konser vermek suretiyle Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ile çalışmaktadır.

Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ile ortak düzenlenen etkinlik, bağımsızlığın tekrar kazanılmasının 100. yılı çerçevesinde Türkiye’de yerleşik Polonya temsilciliklerince organize edilen kutlamaların zirvesini oluşturmaktadır.

Etkinlik takvimi: IDSO

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir