Polonya’nın 100. yılı İstanbul’da Kutlanıyor!

Polonya’nın bağımsızlığını tekrar kazanmasının 100. yıldönümü vesilesiyle Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Polonyalı bestecilerin eserlerini tanıtan olağanüstü bir konser düzenledi.

Frederic Chopin ve Henryk Wieniawski’nin eserleri, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası 12 Ekim 2018 tarihinde yaklaşık 1500 yıllık Bizans tapınağı olan Aya İrini Kilisesi Müzesi’nde maestro Ewa Strusińska – Conductor yönetiminde icra edeceği konserde yankılanacak.

Konser programında Türkiye’yi uluslararası arenada başarıyla temsil eden piyanist Gulsin Onay’ın icra edeceği Polonez A-dur op. 40 no 1 ve Frederic Chopin’in II Piyano Konseri f-moll op. 21 yer almaktadır. Konserin 2. bölümü 2016 Poznan H. Wieniawski 15. Uluslararası Keman Yarışmasının birincisi yetenekli genç nesil keman ustalarından Veriko Tchumburidze’nin icra edeceği Henryk Wieniawski’ye ait II Keman Konseri d-moll op. 22 ile yankılanacak.

1945’ten günümüze faaliyetlerini sürdüren ve Türkiye’nin en önemli orkestralarından biri olan İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası her yıl “Polonya günleri” kapsamında konser vermek suretiyle Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ile çalışmaktadır.

Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ile ortak düzenlenen etkinlik, bağımsızlığın tekrar kazanılmasının 100. yılı çerçevesinde Türkiye’de yerleşik Polonya temsilciliklerince organize edilen kutlamaların zirvesini oluşturmaktadır.

Etkinlik takvimi: IDSO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir