Varşova’ya 3. Havalimanı Geliyor!

Polonya’nın Başkenti Varşova’ya üçüncü havalimanı projesi için düğmeye basıldı. Şehre ‘biraz’ uzak planlanan proje, bizi nasıl etkileyecek? Açılış ne zaman?

Varşova’ya 45 kilometre mesafede planlanan üçüncü havalimanı yatırımında hedef ise yıllık 100 milyon yolculuk bir meydan. Ve Polonya bu iş için 19 Milyar Euro yatırım yapmayı planlıyor.

Varşova’ya hizmet veren Frederic Chopin Havalimanı‘nın şehir sınırları içinde kalması ve kısıtlı kapasitesi sebebiyle büyümeye elverişli olmadığı için Polonya yeni yatırım için düğmeye bastı. Avrupa Birliği üyesi olan Polonya, yıllık yüzde 3 büyüme ile Avrupa Birliği’nin en büyük sekizinci ekonomisi.

Varşova Frederic Chopin Havalimanı’nın etrafının binalarla dolması ve büyüyememesi, Polonya sivil havacılığının en büyük sorunlarından biri haline gelmişti.

Baranów bölgesinde olması planlanan havalimanı, Varşova merkeze bir hayli uzak. Planlara göre, yapılacak yeni yatırımlarla birlikte ulaşım çok da zor olmayacakmış. Özellikle tren projesi üzerinde çalışılacak.  Ayrıca eğer planlar değişmezse, Chopin Havalimanı’nın kapatılması düşünülüyor.

HAVACILIKTA MERKEZ OLACAK

Bloomberg’te yayınlanan habere göre, yapılan araştırmalar, Orta Avrupa’da, Londra Heathrow, Paris Charles de Gaul ve Amsterdam Schipol gibi havalimanları ile rekabet edecek bir ‘hub’ yani büyük şirketlerin uçuş gerçekleştireceği, transit noktası olabilecek bir ‘hub’ eksikliğine dikkat çekiliyor. Hub’lar sadece bulundukları şehir ve ülkelere değil aynı zamanda komşu ülkelerin de hava taşımacılığında merkez haline gelmekte. Böyle bir Hub’ın kurulmasının Polonya büyüyen Polonya ekonomisine ivme katması plalanıyor.LOT’UN BÜYÜME PLANLARI İLE UYUMLU BİR ATILIM

Milli havayolu LOT da yeni havalimanı projesine olumlu bakıyor. LOT’un Orta Avrupa’daki en büyük bağlantılı havayolu olma isteği ve yıllık yolcu kapasitesini üç kat arttırma planları var. 38 milyonluk bir pazarı olan LOT’un Orta Avrupa’da ana aktör olması en olası havayolu şirketi. Şirketin bu sene 9 milyon yolcu taşıması beklenmekte. Havayolunun filosunda 73 uçak bulunuyor.

Yeni projenin hayata geçmesiyle birlikte LOT’un da bu büyemeye hazır olması gerekiyor. Bir dönem özelleştirme listesine konulan havayolu için ortaklıklar gündeme gelebilir.

Yeni havalimanı 40 kilometre uzakta olmasına rağmen kurulacak tren bağlantısı ile Varşova’ya 15 dakikalık mesafede olacak. Böylece mesafe sorun olmaktan çıkacak. Projenin 2021’de başlayıp, 2027 yılında  uçuşlara açılması planlanmakta. İlk fazda 9 milyar Euro harcanacak. Aşamalar tamamlandıkça toplam yatırım 19 milyar Euro’ya ulaşacak.Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir