YÖK Denkliğine Online Başvurabileğinizi Biliyor Muydunuz?

Yurt dışında ister lisans ister yüksek lisans eğitiminizi tamamlayın, mutlaka Türkiye’den de denklik almanız gerekiyor. Bildiğiniz gibi sistem her yıl değişiyor. Artık online başvuru da yapabiliyoruz.

Yıllar önce mezun olduğumuzda, atlayıp Ankara’ya gitmiştik. Artık öncelikle online olarak e-devlet üzerinden ön başvuru yapacak, sonrasında diğer işlemlere geçeceksiniz.

Aylar önce tanıtılan bu sistem, artık epey bir yol aldı. Yükseköğretim Kurulu tarafından, yurtdışından alınan diplomaların denklik ve tanınması işlemlerinin ne durumda olduğunu öğrenebilmeleri için “Denklik Başvurusu Sorgulama” siteminin ardından, başvuru sahiplerinin işlemlerini kolaylaştırmak, işlem sürelerini kısaltmak ve başvuru maliyetlerini düşürmek amacıyla bir yeniliğe daha imza atıldı.Bu kapsamda yurtdışından alınan diplomaların denklik ve tanınması işlemlerinde başvuruların e-Devlet kapısı üzerinden online yapılabilmesi için başlatılan “Online Başvuru Sistemi” Yükseköğretim Kurulunda düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna tanıtıldı.

Basın toplantısının açılışında konuşan YÖK Başkanı, Yurtdışından alınan diplomaların tanınması ve denklik işlemlerinde başvuranların maliyetlerini düşürmek, işlem sürelerini kısaltmak, tersine beyin göçünü hızlandırmak amacıyla Yükseköğretim Kurumu tanıma ve denklik hizmetlerini yeniden yapılandırdıklarını belirtti.

Yurt dışından alınan ön lisans, lisans ve yüksek lisans düzeyindeki diplomaların tanıma ve denklik işlemleri daha önce “Denklik Birimi” adı altında yürütüldüğünü hatırlatan Başkan Saraç, “Birimin faaliyet alanlarının genişlemesi, denklik taleplerinin artması nedeniyle 2017 yılının sonunda bu birimi daire başkanlığı olarak yapılandırdık. Yükseköğretim ile ilgili Avrupa Ulusal Bilgi Merkezlerini (ENIC-NARIC) de bu başkanlığın bünyesine aldık.” ifadelerinde bulundu.

Başvuru sahipleri kendilerinden istenilen yönetmelikte yer alan bütün belgeleri eksiksiz olarak hazırlayacak, web sitesinde belirtilen belgeleri dijital ortama aktararak sisteme yükleyecektir. Sisteme başarılı bir şekilde yükleme işlemi yapan başvuru sahibine, 15 iş günü içerisinde evrakların asıllarını YÖK’e getirerek yetkililerce kontrole edilerek denklik sürecini başlatılması için randevu verilecektir.

Denklik için istenilen belgeler artık YÖK’te kalmayacak!

Daha önceden elden başvuru esnasında diploma ve pasaport dâhil verilen tüm evraklar YÖK’te dosyaya işlem süreci boyunca kalmakta idi. Yeni sistem ile randevuda evrak kontrolü yapıldıktan sonra bütün belgeler başvuru sahibine geri verilecektir.

Yabancıların başvuruları için ayrı portal hazırlandı!

E-devlet şifresi olmayan yabancılar için de ayrı bir başvuru portalı oluşturuldu. Yabancılar bu portaldan aynı şekilde online başvuru yapabileceklerdir. T.C. vatandaşları ve T.C. vatandaşlık numarası bulunan yabancı uyruklu başvuru sahipleri https://www.turkiye.gov.tr/yok-denklik-basvurusu bağlantı adresinden; T.C. vatandaşlık numarası bulunmayan başvuru sahipleri ise https://www.yok.gov.tr/web/denklikbirimi bağlantı adresinden ön başvuruda bulunabilecekler.

YÖK’e gelmeden denklik işlemleri artık sorgulanabiliyor!

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl Şubat ayı içerisinde, yurtdışındaki üniversitelerden mezun olan öğrencilerin diploma denklik başvuru işlemlerinin ne durumda olduğunu öğrenebilmeleri için “Denklik Başvurusu Sorgulama” hizmeti e-devlet kapısı üzerinden hizmete açılmıştır.

Her okul ve bölüm mezunu, YÖK’den denklik alabilir mi?

Elbette hayır. Zaten bu sebeple denklik diye bir sistem var. İlk 1000’e giren tanınıyor. YÖK, 12.05.2016 tarihli toplantısında, diploma denklikleriyle ilgili, yükseköğretime başlanılan yıl, dünyanın önde gelen üniversite sıralandırma sisteminde yer alan ilk 1000 yükseköğretim kurumundan alınan diplomaların, seviye ve yeterlilik belirleme sistemine tabi tutulmadan denklik işlemlerinin yapılması kararı almıştı. Biz de bu konuyu paylaşmıştık, sizlerle. Bu konu hala geçerli mi ve denklik için okuduğumuzun okulun illa ki dünya sıralamasında ilk 1000’de mi yer alması gerekiyor derseniz, YÖK ile irtibata geçmeniz daha doğru olur. Bizim bildiğimiz, evet geçerli. Ancak sistem her yıl değiştiği için, bu yazımızla yetişmemiz gerçekten imkansız.Peki, şimdi adım adım ne yapacağız?

YÖK DENKLİK ONLİNE BAŞVURU HİZMETİ AŞAMALARI

1. Online başvuru TC Kimlik numarası olan başvuru sahipleri için e-devlet üzerinden, TC Kimlik numarası olmayan yabancı uyruklu başvuru sahipleri için ise aşağıda belirtilen YÖK web sayfası bağlantısından yapılacaktır.

– T.C. Kimlik numarası olan başvuru sahipleri için; https://www.turkiye.gov.tr/yok-denklik-basvurusu

– T.C. Kimlik numarası olmayan (yabancı) başvuru sahipleri için; https://denklikbasvuru.yok.gov.tr/yu-denklik-başvuru-form

2.Başvuru sahipleri ön başvuru için gerekli olan sitede belirtilen evraklarını (kimlik, diploma, transkript, tercümeler, vs.) pdf olarak dijital ortama aktarır.

3. Online başvuru linki üzerinden kimlik bilgilerini, eğitim bilgilerini sisteme girer ve ilgili dosyaları sisteme yükler.

4. Başvuru sahibi başvurusunu tamamladıktan sonra başvuru formunu yazdırır.

5. Başvuru evrakları ile birlikte 15 iş günü içerisinde Tanıma ve Denklik Hizmetleri Daire Başkanlığına başvurur.

6. Kesin başvuru işleminden sonra orijinal evrakları kendisine teslim edilerek denklik süreci başlatılır.

Ayrıca denklik işlemleri sırasında bu sayfadaki belgelere de dikkat etmelisiniz: YÖK DENKLİKPolonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir