Türk öğrencilere Varşova tramvayında ırkçı saldırı! (NE YAPMALIYIZ?)

Ne yazık ki bir ırkçı haberle daha sizlerleyiz. Varşova’da bir grup Türk öğrenciye Lehçe konuşmadıkları için sataştılar, sonrasında bir de kafasına vurdular. Irkçı tavırlar Polonya’da şiddete dönmeye devam ediyor. Peki, ne yapmalıyız?

5 Ekim 2018’de akşam saat 23:00 civarında Varşova’da 17 numaralı tramvayda ana dilleri olan Türkçe konuşarak muhabbet eden gençler, ırkçı bir ekipten ‘şiddetli’ tepki aldı. Sıkça yaşanan bir olay bu, ne yazık ki.

Anlatılan ve aktarılan ifadelere göre, saldırı ve sataşma sırasında Polonyalı gruptan saldıran kişinin diğer arkadaşları da olayı teşvik etmiş ve vatandaşlarımıza saldırıyı desteklemişler.

Şikayetçi oldular, ama…

Tramvaydan inip polise başvurmaya giden Türk öğrenciler, dil sorunuyla karşılaşmışlar. Anlaşamadıkları için de rapor tutulamadı. Sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçiliği ile irtibata geçen öğrenciler, sonunda polisle dil sorunlarını çözmüş oldular ve tutanaklar tutuldu.

Bir açıklama geldi…

Varşova tramvayları sözcüsü Maciej Dutkiewicz de bu konuda bir açıklama yaptı: ‘Çok üzgünüz. Emniyet yetkililerimiz konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. 17 numaralı tramvayın kameraları incelenecek ve hem neler olduğu hem de tramvay operatörünün reaksiyonu gözlemlenecektir.

Bu tarz hem sözlü hem de şiddet içeren saldırılara çok sık rastlar olduk. Ya 9-10 sene evvel çok az olduğu için farketmiyorduk, ya da artık sosyal medya sayesinde daha hızlı ve çok duymaya başladık. Biz de ne yazık ki çevremizde çokça hem sözlü saldırılara hem de şiddet görenlere rastlıyoruz.

Peki ne yapmalıyız?

Elbette ki şikayet edilmeli. Ancak ilk önce hemen EN HIZLI şekilde görüntülü kayıt almamız gerekiyor. Saldırı hissedildiği anda, kamerayı açın. Karşı tarafın size ettiği hakaretleri ve şiddetleri kaydedin. Çok kolay değil bu mesele. İnsan şok olabiliyor bir anda. Ancak bunu yaparsanız, eğer bir şekilde kayıt yaparsanız, çok daha rahat şekilde şikayette bulunabilirsiniz.

‘Şikayet ettik ama birşey olduğu yok’ diyebilirsiniz.

Haklısınız da. Polonya’da onlarca mesele daha dosyaları açılmadan kapandı. Ancak görüntülü olduğu zaman, Avrupa Birliği’nde dahi birçok yere gönderebilirsiniz. Sosyal medyadan da olabildiğince paylaşmaya gayret edin. Elbette kolay değil asla. Özellikle şiddet sırasında kayıt almak çok zordur. Ancak, görüntülü kanıtlar, çok daha etkilidir. Buna inanın.

Bu bir SUÇ!

Kim ne derse desin, bu bir suç. Polonya’da da her Avrupa ülkesinde olduğu gibi IRKÇILIK, büyük suçtur. Bazı görevlilerin işini yapmak istememesi, ırkçı bir görevliye denk gelmeniz, dava dosyalarını sürekli uzatmaları ve saldırganı bulamamaları gibi meselelerle karşılaşmanız olasıdır. Bu konuyu en hızlı çözüme kavuşturacak mesele ise, sizin video kaydına almanız. Gerekirse görevlinin dahi tutumunu video kaydına alabilirsiniz. Sözlü ya da şiddetli saldırı anı da kayıt ederseniz, belli bir sonuç alabilirsiniz. Ancak polise gidip, şu caddede saldırıya uğradım deyip, darp raporunuzu dahi sunsanız, görevliler size inansa da, bazen hiçbirşey yapamazlar. Özellikle kameraların olmadığı bir noktada saldırıya uğradıysanız, daha da geçmiş olsun diyebiliriz.

Ne yazık ki ırkçı saldırıları artık her ay duyar olduk…

Umarız ki bir şekilde azalır. Ancak kolay bir mesele değil. Her ülkede olduğu gibi Polonya’da da ırkçılığı körükleyen dernekler ve gruplar var. Bunun haricinde ne yazık ki cahil olan bir kesim de, bu kesime katılıp, sözlü ya da şiddetli saldırıda bulunuyor. Keşke böyle kaleme alarak engelleyebilsek ama, elimizden birşey de gelmiyor gibi. Belki bir takım kampanyalar başlatılabilir de. Ancak o da kafasında ‘ırkçılık’ terimini bambaşka yere oturtmuş ve kendilerini ırkçı değil Milliyetçi ya da Dindar olarak gören, diğer dinden ve ırktan olanları da hiç niyetine sayan cahil bir kesimi etkilemeye yetmeyecektir, ne yazık ki. Elbette elimizden geldiğince bir şekilde kendimizi ifade etmeli ve meseleyi karşı tarafa aktarmalıyız. Ancak diğer yandan kör-kütük sarhoş olup size karşı bağırıp çağıran, ya da 70 yaşını aşıp da ‘bu ülkeden gideceksiniz diye’ size haykıran, ve hiç beklemediğiniz anda saldıran bir takım cahillere de bu konuyu anlatmaya çalışmak imkansızdan daha zordur. (Ne yazık ki bu verdiğimiz örnekler, son 1-2 sene içerisinde Polonya’da defalarca yaşanmıştır.)

Polonya’nın ‘her köşesinde ve her zaman ırkçılık olayları yaşanıyor‘ diye algılanmasında da sakınca var. Özellikle Polonya’ya ilk kez gelenlerden aldığımız ‘ırkçılık çokmuş doğru mu?‘ sorusuna direkt yanıt vermek kolay değil. Çünkü Polonya’da yıllarca yaşayıp hiç ırkçılığa rastlamamış arkadaşlar da var. Bu yazıyı onlar da okuyordur eminiz. ‘Ne alakası var? Ben hiç rastlamadım ki.’ diyenler de yok değil. Şöyle özetleyebiliriz ki, her millette biraz ırkçı kesim olabiliyor. Polonya’da bu miktar normalden biraz daha fazla. Bu da bir gerçek. Bazıları diyor ki, savaş zamanında kaçan Tatar müslümanlardan dolayı. Bazıları diyor ki, televizyonda gördükleri terör olaylarını bahane buluyor ya da yayınlardan etkileniyorlar. Bir kısım da, ‘milliyetçiilk ve dini kaybetme korkusundaki yaşlı kesimin tetiklemesi‘ diyebiliyor. Sebebi ne olursa olsun, ırkçılık, cahil bir kafadır.

Son olayda saldırıya uğrayan vatandaşlarımıza da geçmiş olsun diliyoruz. Umarız ki şikayetleri de bir sonuç bulur.

Polonya’yı biz seviyoruz ve yıllardır bu sebeple burada yaşıyoruz. Bu tarz olayların da biran önce son bulmasını diliyoruz. Tekrar belirtmek gerekir ki, hiç kolay bir mesele değil. Özellikle Polonya’da çok özel bir yere oturmuş bu mesele. Ancak biz sadece ümit ediyoruz ki herşey yoluna girer… Bu konuda en büyük yardım ise yetkililerden gelebilir. Irkçılık yapan birkaç kişiyi manşetlerden halkı haberlendirerek, hapis ve para cezaları başlatılsa, en azından biraz daha azalma seyredilebilir.

Biz de sizler için ‘umarız ki’ güzel haberler paylaşmaya devam edebiliriz…One Comment on “Türk öğrencilere Varşova tramvayında ırkçı saldırı! (NE YAPMALIYIZ?)”

  1. merhaba polonyada bulunan her türk arkadaşım “teröristsiniz sonuçta müslümansınız hahaha” tarzında ırkçı şakalara ya da saldırılara maruz kalıyorlar. bununla ilgili polonya da pek bir şey yapmıyor gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir